Zamknij
REKLAMA

Torunianie mogą za darmo skorzystać z badania ratującego życie

10:00, 12.06.2019 | AJ
Skomentuj
Foto. Archiwum
REKLAMA

Torunianie mogą za darmo skorzystać z badania ratującego życie

Samorząd województwa realizuje program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi, którymi obejmuje blisko 25 tysięcy osób. Skorzystać mogą też mieszkańcy Torunia. 

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Należy do tak zwanych chorób cywilizacyjnych – sprzyjają mu siedzący tryb życia, wysoko przetworzona żywność, używki. Rozwija się przez kilkanaście lat, długo nie dając uchwytnych objawów. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, dlatego osobom po 50. roku życia zaleca się regularne badania profilaktyczne.

 - Wcześnie wykryte zmiany w jelicie są niegroźne i łatwo je usunąć podczas badania. Ten program może uratować życie wielu ludziom – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.   

Co ważne, nie ma rejonizacji, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę. Czas oczekiwania na badanie różni się w zależności od wybranej placówki. Najkrócej, 7 dni, czeka się we Włocławku – w Centrum Diagnostyczno-Leczniczym przy ul. Królewieckiej (filia regionalnego Centrum Onkologii) i Szpitalu Popiełuszki; najdłużej, 6 miesięcy, w Szpitalu Miejskim w Toruniu. Dłużej – 7 miesięcy w Centrum Onkologii w Bydgoszczy i 12 miesięcy w jego włocławskiej filii - poczekamy też, jeśli kolonoskopia będzie musiała zostać zrobiona w znieczuleniu.

Z propozycji samorządu województwa  skorzystało już ponad 5,5 tysiąca osób. O tym, gdzie można się przebadać,  dowiemy się pod numerem telefonu 56 652 18 73.

(AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz