Zamknij
REKLAMA

Radni jednomyślni. Prezydent Władysław Raczkiewicz patronem trasy średnicowej

15.30, 12.10.2017 MT
Skomentuj Na razie powstał odcinek trasy średnicowej między Szosą Chełmińską a Skłodowskiej-Curie, fot. Tomasz Berent
REKLAMA

Na czwartkowej sesji toruńscy radni zdecydowali, że patronem trasy średnicowej zostanie Władysław Raczkiewicz - pierwszy prezydent RP na uchodźstwie i międzywojenny wojewoda pomorski.

O upamiętnienie pierwszego prezydenta Polski na uchodźstwie zabiegał Łukasz Walkusz, radny Platformy Obywatelskiej. Jego zdaniem przemawiają za tym szczególne okoliczności - w czerwcu wypadła 70. rocznica śmierci Raczkiewicza. Ponadto decyzją Senatu RP został wybrany na patrona roku 2017, obok m.in. Tadeusza Kościuszki i gen. Józefa Hallera.

Radny przekonywał, że na uwagę zasługuje też aktywność Raczkiewicza jako wojewody pomorskiego. Zabiegał wówczas o utworzenie w Toruniu (stolicy województwa) uniwersytetu i Muzeum Ziemi Pomorskiej. Do dzisiaj istnieje gmach nieistniejącej placówki - to siedziba wydziału matematyki i informatyki UMK przy ul. Chopina.

Uchwała w sprawie patrona dla średnicówki stanęła na czwartkowej sesji rady miasta. Na propozycję Walkusza przystał wcześniej samorząd naszego województwa, który zarządza trasą na odcinku od Szosy Chełmińskiej do Grudziądzkiej. Przychylne było też zrzeszające m.in. profesorów historii Towarzystwo Miłośników Torunia.

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę. Tym samym odrzucili też wniosek Komitetu Obrony Demokracji o nadaniu trasie średnicowej imienia Władysława Bartoszewskiego.

(MT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

PhoenixPhoenix

5 0

W końcu jakieś dobre posunięcie w nazewnictwie ulic.
Raczkiewicz już dawno powinien mieć miejsce swojego imienia w Toruniu.
16:14, 12.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%