Od 2026 roku do stażu pracy będą wliczane zlecenia i działalność gospodarcza. To spora zmiana, która dotyczy niemal 2 milionów pracujących Polaków.
Szykuje się istotna zmiana w przepisach dotyczących stażu pracy. Od 1 stycznia 2026 roku do okresu zatrudnienia będą wliczane również inne formy aktywności zawodowej, m.in. umowy zlecenia, jednoosobowa działalność gospodarcza czy praca za granicą. Z nowych przepisów skorzysta nawet 1,9 mln osób w Polsce.
To propozycja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która – jak podkreślają przedstawiciele resortu – ma wyrównać szanse pracowników niezależnie od formy zatrudnienia.
Zgodnie z projektem, do stażu pracy będą zaliczane między innymi:
W większości przypadków potwierdzenie takich okresów będzie możliwe za pomocą dokumentów z ZUS. W innych – na przykład przy pracy za granicą – konieczne będzie wykazanie zatrudnienia na podstawie ogólnych przepisów dowodowych.
Zmiany oznaczają realne korzyści dla tysięcy pracowników. Najbardziej widocznym efektem będzie wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego. Osoby, które udokumentują przynajmniej 10-letni staż, zyskają prawo do 26 dni urlopu zamiast dotychczasowych 20.
Ale to nie wszystko. Nowe przepisy pozwolą także na uwzględnienie dodatkowych lat pracy przy ubieganiu się o dodatki stażowe, nagrody jubileuszowe i inne świadczenia zależne od długości zatrudnienia.
Jak wynika z danych badania BAEL z 2023 roku, prawie 20 proc. Polaków aktywnych zawodowo nie pracuje na umowie o pracę. Oznacza to, że nowe przepisy mogą objąć niemal co piątą osobę na rynku pracy – zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.
Choć ostateczny kształt ustawy musi jeszcze zostać zatwierdzony przez rząd i Sejm, projekt został już przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów, co otwiera drogę do dalszego procedowania.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz Robert Wilkos z Pixabay
oko12:44, 23.05.2025
czemu dopiero teraz??? pytam sie
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Mieszkańcy wyjdą na ulice! Mówią: nie chcemy...
Inwestor pewnie zasadzi dużo ładniejszą zieleń przy budynkach niż obecne zielsko i chwasty
Wschodnia
19:05, 2025-05-23
Mieszkańcy wyjdą na ulice! Mówią: nie chcemy...
A co z piachem i gruzem nawiezionym na cenne przyrodniczo tereny Natura 2000 czy zostało to usunięte? Kto pilotuje ten temat dewastacji gatunków chronionych.
Tot
18:56, 2025-05-23
Chcesz do dermatologa na NFZ w Toruniu?
To składkę zapłaćmy w 2026 a nie teraz
Baba
18:34, 2025-05-23
Tramwaje nie dojadą na Uniwersytet. MZK z komunikatem
"Spowoduje on, że samochód stanie się dobrem luksusowym. Tylko dla bogatych, bo tylko takich będzie stać na zakup elektrycznego pojazdu. Nawet producenci samochodów, jak szef BMW, mówią wprost, że to prawo ograniczy możliwości zakupu samochodu przez zwykłych ludzi. Władza na świecie zaczęła się denerwować, że tak wiele jest osób na drogach, przez co oni - bogate elity - nie mogą sobie tymi wypasionymi samochodami swobodnie jeździć, bo ciągle w korkach stoją. Zaczęło ich denerwować to, że w drogich kurortach zaczyna się pojawiać coraz więcej "przeciętnych" ludzi. Zajmują im bezczelnie miejsca na plażach. Dlatego używają społecznej inżynierii i nośnych haseł, w które inwestują pieniądze, aby sobie dogodzić kosztem normalnych obywateli." https://wiadomosci.wp.pl/elity-gotuja-nas-jak-zaby-patryk-jaki-dla-wp-o-stekach-wolnosci-i-bledach-pis-6870017311689312a BMW+ Drogi Kurort Ład Nawrotka = "zwykły człowiek", bo jedno mieszkanie. https://www.money.pl/gospodarka/alarmujaco-wysoka-skala-ubostwa-w-polsce-nowy-raport-szlachetnej-paczki-7097146073373280a.html
BMW+ Patryk Jaki
18:27, 2025-05-23