Politechnika Bydgoska oraz cała społeczność akademicka opłakuje stratę wybitnego naukowca, mentora i byłego rektora - prof. Józefa Szali, który odszedł w niedzielę (24 września). Miał 84 lata.
To smutna chwila dla polskiej nauki, ale również czas na wspomnienie bogatej kariery i dokonań prof. Józefa Szali.
Profesor Józef Szala urodził się 7 grudnia 1938 roku i od samego początku swojego życia poświęcił się nauce i inżynierii. Ukończył studia na Wydziale Maszynowym Politechniki Gdańskiej w 1961 roku, a już w 1975 roku obronił swoją pracę doktorską. Kolejne lata przyniosły mu habilitację oraz tytuł profesora w 1987 roku. Jego zawodowa i naukowa droga była nierozerwalnie związana z Akademią Techniczno-Rolniczą (ówczesna WS) na Wydziale Mechanicznym, gdzie pozostawił niezatarte ślady.
- Byłeś dla wielu z nas wspaniałym, inspirującym mentorem, zaangażowanym wykładowcą, wybitnym naukowcem, życzliwym przyjacielem i po prostu dobrym człowiekiem. Praca z Tobą była dla nas zaszczytem
- wspominają pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej.
Jego dorobek naukowy to ponad 150 prac z zakresu konstrukcji maszyn, oceny trwałości oraz wytrzymałości materiałów. Napisał 7 podręczników akademickich i 2 monografie książkowe, a jego prace znalazły uznanie nie tylko w kraju, ale także za granicą. Profesor Szala jest autorem licznych patentów i opracowań projektowych, co świadczy o jego wszechstronności i znaczeniu w świecie nauki.
Był również aktywnym członkiem wielu prestiżowych organizacji i towarzystw naukowych, takich jak Rada Główna Szkolnictwa Wyższego czy Polski Komitet European Structural Integrity Society przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Brał udział w pracach Komitetu Budowy Maszyn PAN oraz zarządu Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. Jego wkład w rozwijanie wiedzy i nauki był nieoceniony.
Za swoje osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrną i Złotą Odznaką Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz Złotą Odznaką Honorową Naczelnej Organizacji Technicznej. Ponadto, uhonorowano go tytułami doktora honoris causa Politechniki Opolskiej oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Jego podpis jest trwale wyryty w Alei Bydgoskich Autografów, co jest symbolem jego wielkiego wkładu w rozwijanie nauki i edukacji w regionie.
Data uroczystości pogrzebowych nie jest jeszcze znana.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz