Zamknij

Polska przekaże czołgi Ukrainie. To decyzja prezydenta Dudy!

13.00, 14.01.2023 PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa" - powiedział prezydent Duda, odpowiadając na pytanie PAP.

Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie - oświadczył w środę we Lwowie prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po rozmowach z prezydentami Ukrainy i Litwy: Wołodymyrem Zełenskim i Gitanasem Nausedą.

"I my w ramach tej koalicji międzynarodowej podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która, mam nadzieję, w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych (czołgów), które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy. Taka decyzja w Polsce już jest" - dodał polski prezydent. Zgodnie ze standardami NATO kompania czołgów liczy 14 pojazdów.

Prezydent Zełenski powiedział, że Ukraina oczekuje "wspólnej decyzji" państw, które rozważają przekazanie czołgów. Jak podkreślił, jeden kraj nie może zapewnić takiej liczby czołgów, jaka zagwarantowałyby Ukrainie zwycięstwo.

Przywódcy Polski, Ukrainy i Litwy spotkali się we Lwowie na szczycie prezydentów Trójkąta Lubelskiego. Po rozmowach Duda, Zełenski i Nauseda podpisali wspólną deklarację.

Polska i Litwa od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę pokazują, że są przyjaciółmi Ukrainy - powiedział Zełenski rozpoczynając konferencję prasową po rozmowach. Ukraiński prezydent podziękował zarówno za przyjęcie licznych uchodźców z jego kraju, jak i wsparcie polityczne oraz "gotowość do stania przy naszym boku w drodze do zwycięstwa". Przekazał, że znaczna część dyskusji między prezydentami dotyczyła sytuacji bezpieczeństwa. Zapewnił, że przekazał swojemu polskiemu i litewskiemu odpowiednikowi informacje, do jakich dotarła Ukraina na temat dalszych działań militarnych Rosji, oraz że Rosjanie spotkają się z "właściwą odpowiedzią".

"To wspaniale, że podejmujemy decyzje (dotyczące wsparcia militarnego dla Ukrainy - PAP) w formacie Trójkąta Lubelskiego. Rzeczywiście pokazuje to, jak ważne jest nasze spotkanie i jak istotna jest nasza współpraca - współpraca pomiędzy naszymi krajami, pomiędzy rzeczywistymi przyjaciółmi i partnerami. Nie tylko dla całej flanki wschodniej, ale i dla całej koalicji euroatlantyckiej" - podkreślił prezydent Zełenski.

Ukraiński przywódca dodał, że wspólna deklaracja zawiera "kluczowe humanitarne, polityczne, a także inne aspekty" pomocy dla Ukrainy, jakie omówili przywódcy.

"Pamiętam nasze ostatnie spotkanie, 23 lutego (2022 r.), zaledwie kilka godzin przed wybuchem wojny. Wówczas wiedzieliśmy, że państwo terrorystyczne na pewno nie będzie spokojne, i że wojna się zacznie. Ale wtedy, prawdopodobnie nigdy nie pomyślelibyśmy, że ta wojna będzie tak brutalna, i że okupant będzie zachowywał się jak barbarzyńca - nie obawiam się użyć tego słowa" - mówił z kolei prezydent Litwy Nauseda.

Litewski przywódca podkreślił, że osoby prowadzące tak brutalne wojny, jak rosyjska inwazja, będą musiały ponieść konsekwencje swoich zbrodni. Poinformował również, że Litwa przekaże Ukrainie kolejną partię uzbrojenia i amunicji. "To pomoże Ukrainie w tej walce o wolność, która jest także naszą walką" - zaznaczył.

"Na Litwie możemy nie zgadzać się, co do wielu rzeczy, (...) jednak jeśli chodzi o kwestię wsparcia dla Ukrainy, jest to coś, co nas łączy. Wszystkie partie polityczne zgadzają się, że wsparcie dla Ukrainy musi być maksymalne, że zwycięstwo musi być osiągnięte tak szybko, jak to możliwe" - dodał Nauseda.

Prezydent Duda podkreślił, że "powstrzymanie wojny na Ukrainie to jedno z największych wyzwań dla wolnego świata" w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat i zaapelował do światowych przywódców o dalszą pomoc dla Ukrainy. Zaznaczył, że Polska była "tym pierwszym państwem, które udzieliło Ukrainie spektakularnej pomocy w obliczu rosyjskiej agresji" i wymienił sprzęt przekazany Ukraińcom od początku rosyjskiej inwazji: czołgi, amunicję, karabinki Grot, armatohaubice Krab.

"Jesteśmy dzisiaj ponownie na Ukrainie, we Lwowie, po to, żeby wspierać, naradzać się i szukać możliwości dalszego wspierania Ukrainy. Z jednej strony oferując tę pomoc, którą bezpośrednio sami jesteśmy w stanie zaoferować jako przywódcy państw, ale z drugiej strony także i oferując swoje wsparcie na arenie międzynarodowej" - powiedział prezydent Duda.

"Doskonale wiemy, co to znaczy rosyjski okupant. Wspieramy Ukrainę, wspieraliśmy i będziemy wspierać" - zapewnił prezydent RP, dodając, że "dalej będziemy przekazywać Ukrainie broń, także w ramach ogromnie przyspieszonej modernizacji polskiej armii".

 

 

(PAP)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (30)

EXEX

18 3

Przyznam się szczerze, że byłem na szczęście byłem wyborcą PiS, ale po tym co zobaczyłem podczas pandemii Covid i mld na pomoc dla Ukrainy, najlepszy sprzęt, mld na socjale i otwarte jak gdyby nigdy nic granice dla uchodzców 10mln!!!(wcześniej PiS nie był taki otwarty) głosuję na Konfederacje!!! Koniec tego dobrego!!! Gdzie Zaleński ekshumacje ludzi pomordowanych z Wołynia przez twojego bohatera Bandere!!!! 19:31, 14.01.2023

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

POlPOl

4 13

To lepiej od razu jedź do Moskwy! 22:06, 14.01.2023


wRealu24 BanBye,comwRealu24 BanBye,com

8 4

w jakim referendum pytali nas o zgodę na przekazanie sprzętu potomkom Ludobójców Polaków , czczącym Szuchewycza i Banderę ?
Polska Racja stanu przed wszystkim a nie. politycy polskojęzyczni ..jak pieski USA...jako froterki podłogowe,,, 09:12, 15.01.2023


UkraniecUkraniec

4 9

A przeprosisz za zbrodnie żołnierzy wyklętych? Też bestialsko mordowali a potem chowali się po lasach tacy bohaterowie hehe 12:30, 15.01.2023


NSZNSZ

1 6

jakieś przykłady? mniemane ? lewicowa Nieoczytana Amebo 13:08, 15.01.2023


Oddaj kloc.kaOddaj kloc.ka

18 4

Informacja o tym pojawiła się już kilka dni temu,a u was odgrzewana sensacja.Powinno być napisane nie Polska przekaże za darmo czołgi a duda,Polaków nikt o zgodę nie pytał,nie było żadnego referendum w tej kwestii.Wszystko robione za plecami,po kryjomu.Rozdali już wszystko czołgi,rakiety,karabinki,kraby,amunicję,paliwo, ostatnie sztuki teraz oddadzą bo przecież co tam my kupimy sobie za grube miliony,stać nas,podatnik zapłaci.A my będziemy z kija strzelać,,ra,ta,ta,, i kamieniami rzucać jak wtargnie agresor.Przekazać to mógł swoje gacie,bo jego a nie sprzęt zakupiony za podatki ludzi do obrony kraju.Zresztą zmodernizowany niedawno za grube miliony.Wagon z widłami,siekierami trzeba było ofiarować w końcu operowali tym sprawnie mordując niewinne Polskie kobiety,dzieci,starców mordercy z oun,upa,bandery.Wizytowali cmentarz Orląt Lwowskich ciemną nocą jak szczury,a kości pomordowanych w bestialski sposób wyją w ziemi bo nie mają nawet symbolicznego grobu.Rodziny pomordowanych nie mogą ich upamiętnić.W du.ie mam jakie relacje go łączą z tym żydem i jakie mają wspólne tajemnice,przysięgał służyć Polsce i narodowi a nie słudze narodu.Można przeczytać reportaż jakie ciepłe relacje ich łączą.Dobrze,że Niemcy mają ostatnie słowo do powiedzenia w tej sprawie,mam nadzieję że nie wyraża zgody i sprzęt zostanie w Polsce do obrony ojczyzny,a nie rozdawany cichaczem za darmo.Po to został zresztą zakupiony.Inni sprzedają,my rozdajemy za slava banderze.Polski rząd to największa szczekaczka Europy,nie ma rzadnej koalicji jest to tylko czysta propaganda by wyżebrać sprzęt za darmo od innych krajów.Ludzie zacznijcie myśleć logicznie bo niedługo i was oddadzą za darmo. 22:28, 14.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wRealu24 BanBye,comwRealu24 BanBye,com

16 4

w jakim referendum pytali nas o zgodę na przekazanie sprzętu potomkom Ludobójców Polaków , czczącym Szuchewycza i Banderę ?
Polska Racja stanu przed wszystkim a nie. politycy polskojęzyczni ..jak pieski USA...jako froterki podłogowe 09:12, 15.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TeżTakMamTeżTakMam

10 4

Dokladnie mam identyczne zdanie. Ale bander duda nawet gaci swoich nie ma bo z polskich podatków kupuje. Jak widać typowy ukrainiec pod zmienionym nazwiskiem duda. Ukrainski kundel. Na szczęście Rosja wie że żydy pisowskie pragną zaogniać konflikt. Te czołgi z demobilu to nie za darmo banderowców zbroić tylko na złom oddać, na to samo wyjdzie
U tych durni 2 miesięcy nie przetrwają. Zawieź duda jak kolego napisał wagon siekier, noży i sierpów. Wówczas będą bardziej skuteczni w odpieraniu rosji mają w genach podstepne mordowanie Polaków nocą. Zwlaszcza kobiet z dziecmi w brzuchach. Nie mogę uwierzyć ze pozwalamy zeby takie ścierwo jak klęczący żydek i aktor żydek decydowali za 2 narody z czego jeden sztuczny. Ale te prezydentury ktos ustawił zeby tak było. Mam nadzieję ze ruski wkroczą jak najpredzej zimny prysznic sie co niektórym przyda żydo rzad pis ucieknie a mi sie nowy paszport marzy, prawdziwie słowiański a nie teoretyczny jak to panstwo z kartonu-polska 11:19, 15.01.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ZdziwionyZdziwiony

2 7

Co Ty ćpasz ruska onuco? Niezależnie od poglądów pragniesz żeby Twój kraj zaatakowali rosjanie? Chcesz żeby Ciebie zabili a Twoją matkę i żonę bestialsko zgwałcili jak robią to na Ukrainie? 12:29, 15.01.2023


Karakan padłKarakan padł

4 1

Tak, i chce żeby zgwałcili w ryj takie *%#)!& jak ty wys.rywie internetowy. Jeszcze im pomogę cie trzymać. 15:49, 16.01.2023


TomaszTomasz

8 3

Duda faktycznie ; swoje gacie ' może dać ukraińcom !! najpierw muszą wyrazić na to ZGODĘ -NIEMCY producenci tych czołgów , i po to teraz morawiecki pojechał do Niemiec ,- wymóc żeby wyrazili ZGODĘ !! 10:15, 16.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LeonartLeonart

7 2

Niemce już jak lew w klatce sie trzęsą. St. aj,ą na cała tą ukraine jak i ja. Ale muszą być poprawni i mają związane rece. Bo im zaraz usa zarzadzą wypłatę roszczeń dla polin i kaczafiego. Niebawem atak na Polskę. Ale pisy nie biorą pod uwagę że ludzie tak pisu nienawidzą ze od razu przejdą do ruska bo broń i sami ten syf odstrzela z wiejskiej. Kiedyś tą koopę trzeba spłukac5 15:55, 16.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NaiwniaczkiNaiwniaczki

8 4

Ukry i tak myślą po rusku. Więc bez różnicy czy sie będą nazywać banderszcyzna czy federacja. To zawsze były leniwe darmoryje, ktorym sie wydaje że wszystko będą dostawac za darmo. I że ich do ue wpuszczą. A wyobrazacie sobie jak u nich granica szengen by wyglądać. Każdy muslim za 5 dolarów by właził. A tymczasem dej dej dej mjnia wiencej 16:00, 16.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

słowianie panysłowianie pany

12 2

Od jakiegoś czasu zastanawiam się dlaczego w rządzie Ukrainy nie ma Ukraińców? 05:46, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

paszoł wonpaszoł won

13 2

Zauważyłem że największe parcie pójścia na wojnę, oczywiście pisząc w internecie mają ci którzy przez dwa lata siedzieli zamknięci w domach obsrani ze strachu przed pandemią o śmiertelności 0,22% !!! 06:13, 18.01.2023

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

do debilado debila

3 13

Poczytaj sobie o Hiszpance. Ot zwykła grypa, ale coś nowego i wybiło pół europy. Działania prewencyjne uchroniły nas przed nową grypą. Więc ciesz się, że była tak mała śmiertelność. 08:48, 18.01.2023


po=pis= złopo=pis= zło

13 1

do *%#)!& "hiszpanka" wybuchła po szczepieniu żołnierzy , którzy wracali z frontu. Teraz po szczepieniu na Zwida 19 mamy pełno zgonów nagle, często bardzo młodych wysportowanych osób. Nie widzisz podobieństwa ? Niewolniku TV. 09:22, 18.01.2023


pobudka poliniakipobudka poliniaki

13 1

Od wielu lat wmawia się społeczeństwu, że w 1918-19 roku była epidemia grypy, która pochłonęła około 20 milionów istnień ludzkich. Obecnie trolle 💉 dochodzą już do 100 milionów ofiar. Im dalej od 1918 roku, tym więcej trupów. Tymczasem raporty z tamtych lat i biuletyny medyczne, są jednoznaczne.
To wszystko były powikłania po bezmyślnie stosowanych 💉 w wojsku. Biuro Generalnego Lekarza USA Armii podaje dokładne dane. Po 💉 na ospę i tyfus w armii w 1917 roku, wystąpił gwałtowny wzrost zgonów na zapalenie płuc i zapalnie mózgu. W 1917 roku liczba zgonów wynosiła 15.54 na każde 1.000 💉 z powodu tyfusu. Taką rzeź przygotował przemysł farmaceutyczny. Nikt kary nie poniósł. https://archive.ph/4aXGl#selection-557.0-563.382 09:53, 18.01.2023


PolPol

0 11

Do "pobudka durnowaki" A jakieś dane literaturowe? Czy tak to sam wymyśliłeś moja ty "globalna świadomości" ... 14:21, 18.01.2023


beeeebeeebeeeebeee

12 1

Od 1 do 7 stycznia zanotowano w Polsce 306 637 przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono z tego powodu 2891 skierowań do szpitala. Z powodu grypy zmarło siedem osób, wszystkie powyżej 65 lat. Dane takie przynosił meldunek epidemiologiczny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego. Dane z tygodnia 8-15 stycznia nie zostały jeszcze opublikowane na stronie NIZP PZH.

W grudniu zanotowano ponad 1 mln 139 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń, a w listopadzie – ponad 490 tys.

Dane te pokazują, znacznie wyższe liczby niż w okresie 2020 – 2022 roku gdzie grypa była zwana covidem a Polacy byli traktowania jak bydło. Dziwne w tym wszystkich było tylko to, że od czasu ogłoszenia wybuchy rzekomej wojny na Ukrainie goście Morawieckiego byli przyjmowania do Polski bez żądnych wymogów sanitarnych a Polacy jeszcze przez kilka miesięcy byli zmuszania do przestrzegania nielegalnych nakazów, zakazów i ograniczeń wynikających z blankietowych rozporządzeń. 12:25, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

taka wojnataka wojna

10 0

🇺🇦🐐jest tylko kozłem ofiarnym🇺🇲🇮🇱🇬🇧
"Ukraina ma doszczętnie spłonąć, ale nie z powodu „rosyjskich agresorów”, ale z powodu
AMERYKAŃSKICH OBROŃCÓW
Stało się to ostatecznie jasne po Wielkanocy,kiedy Kijów przyjął długo oczekiwanych znamienitych gości." 06:23, 20.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

margotmargot

8 0

Mam takie spostrzeżenie kupujemy ,czołgi,broń,itp militaria po czym przekazujemy to Ukraińcom a co my z tego będziemy mieli....... 18:31, 22.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

były trepbyły trep

6 0

Z tego będzie wojna USA ( NATO)- Rosja na terenie Polski. Ponoć planują w 2024 ? 05:30, 23.01.2023


KozefinkaKozefinka

5 0

Tez znam tą teorię o wojnie w Polsce w sensie ze tu będzie poligon Rosja vs nato- żydousa. Ale szczerzej lepsza wojna i można przyjąć paszport rosji niż żyć w pis ładzie i dobrobycie kolejną kadencję lub dwie. Bo nikt nie wierzy że ten dureń i kłamca tusk ze swoją zgrają przygłupów i aferzystow, którzy niewiadomo czemu, ciagle grają 1 skrzypce w tym ich cyrku i ciągle bez programu ale nas wybierz. Naprawią Polskę po gnoju gospod. Jaki narobili pis bolszewiki 22:00, 23.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fujfuj

4 0

Orlen zapowiada, że od teraz wszystkie bułki do hot-dogów oraz burgerów będą wypiekane z mąki ze świerszczy. Mąka ta zgodnie z zarządzeniem KE została dopuszczona do stosowania w UE.
„Idziemy w kierunku eko dzięki czemu naprawiamy naszą planetę”- mówił Prezes Obajtek w Płocku. 12:13, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gość Gość

4 0

My kupujemy, za free ukraińcom, dowiedziałem się ostatnio, bo dość długo TV nie oglądam, przez przypadek że nasi będą pomagać finansowo aby ukraińskie firmy wracały do działalności. A oni nawet złamanego słowa przepraszam za Wołyń już nie powiedzą.
BRAWO!!!!! 05:47, 27.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PobiciePobicie

4 0

https://twitter.com/i/status/1618704273084399622 tak się odwdzieczaja nam 23:06, 27.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

oglądajcieoglądajcie

3 0

Komik sprzedał ukraińców, jest w tej samej bandzie z Davos , na zgliszczach Ukrainy powstanie : https://www.youtube.com/watch?v=LAU3ktiq5yg 12:20, 02.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zsrr wszyscy onizsrr wszyscy oni

1 0

Już wiem jak musieli się czuć świadomi Niemcy, kiedy widzieli stada baranów wielbiących Hitlera. Wiedzieli, że są skazani na wojnę przez bandę idiotów. To samo czuję teraz w Polsce wobec tych, co nawołują do bicia Rusków. 11:26, 03.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gość Gość

0 0

Duduś chce nas wciągnąć w nieswoją wojnę. W telewizji każdej stacji trwa manipulacja na ogromną skalę. Ludzie dają się potulnie manipulować. Dobrze że mam kategorię wojskową właściwą że jestem nietykalny pod każdym względem. Bardzo dobrze bo nie chciałbym się bić za tak durnych ludzi. 08:45, 04.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%