Nowoczesne, ciche i bardziej ekologiczne. Polski przewoźnik sięga po nowe maszyny, które mają zrewolucjonizować jego flotę i otworzyć nowe możliwości na rynku.
Polskie Linie Lotnicze LOT oficjalnie rozpoczęły współpracę z europejskim gigantem lotniczym – firmą Airbus. Po raz pierwszy w swojej historii narodowy przewoźnik zamówił samoloty tej marki. To aż 40 nowoczesnych maszyn typu A220, które mają trafić do floty LOT-u w latach 2027–2031.
Umowę podpisano w poniedziałek podczas prestiżowych targów „Paris Air Show” w obecności ministra infrastruktury.
Zamówienie obejmuje dwie wersje popularnego modelu: A220-100 i A220-300. Te maszyny będą wykorzystywane głównie na trasach regionalnych, a docelowo mają całkowicie zastąpić starsze typy używane w tego typu operacjach.
Airbusy A220 to konstrukcje o zasięgu do 6700 kilometrów, napędzane oszczędnymi i cichymi silnikami Pratt&Whitney PW1500G. W zależności od wersji na pokładzie może podróżować od 108 do 160 pasażerów.
Jak podkreśla LOT, uproszczenie floty do jednego typu samolotu znacznie ułatwi planowanie lotów i zwiększy efektywność operacyjną linii.
Zgodnie z zapisami kontraktu, polski przewoźnik zyskał także możliwość zakupu kolejnych 44 maszyn. To część długofalowej strategii rozwoju i budowy silnej pozycji LOT-u w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
– Nowoczesne, oszczędne, zaprojektowane z myślą o komforcie naszych pasażerów samoloty pozwolą nam skutecznie konkurować na europejskim niebie i przygotować się do roli wiodącej linii lotniczej w Centralnym Porcie Komunikacyjnym – stwierdził Michał Fijoł, prezes PLL LOT.
Modele A220 powstają w zakładach Airbusa w Kanadzie, gdzie montowane są z części produkowanych na całym świecie – w tym także w Polsce. Projekt narodził się jako CSeries w kanadyjskim Bombardierze, a jego pierwszy lot odbył się w 2013 roku. Airbus przejął program i obecnie rozwija maszynę jako własny produkt, stale unowocześniając jej konstrukcję.
Dotychczas Airbus dostarczył ponad 420 maszyn z tej rodziny, które latają m.in. dla linii Delta, Air France, JetBlue i AirBaltic. Liczba zamówień na A220 zbliża się do 900 egzemplarzy.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz Michael Pointner z Pixabay
Protest na ulicach Torunia! Antymigranckie nastroje...
Zacznijmy od zaprzestania sponsorowania pobytów. Kebaby tylko u Polaków niby drobiazg ale dlaczego nie zacząć od tego
mga
19:48, 2025-06-16
Protest na ulicach Torunia! Antymigranckie nastroje...
Pozwoliłam sobie sprawdzić i według przepisów osoba bezrobotna ma prawo przebywać 90dni w Polsce pytam się gdzie są urzędy według tego nie powinno być go w Polsce kto za to powinien odpowiedzieć.Pytam dlaczego pani Hartwich nie sprawdziła kogo wpuszczono skoro była taka otwarta na imigrantów na naszym terytorium.Wierze że już za mnie nie będzie w kolejnych kadencjach takich decyzji podejmowała
Abc
19:31, 2025-06-16
Protest na ulicach Torunia! Antymigranckie nastroje...
Zmasowany atak lewactwa tej nocy. Mają zmiene ip i oczerniają prawdziwych Polaków, katolików i patriotów. Jednocześnie chcą aby uchodzcy im żone w****li w pupę...
Alajandro
17:39, 2025-06-16
Co wydarzyło się w Parku Glazja? [nieoficjalnie]
Wiśniewski- nie zachowuj się jak dziennikarski alfons (nieoficjalnie). nie masz nic nowego do napisania, to siedź cicho.
plotkarskie guano
15:39, 2025-06-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz