Od maja bilans zdrowia 6-latka zostanie rozszerzony. Jak ustaliło RMF FM, w badaniach pojawi się nowy, ważny element. Zmiany mają związek z profilaktyką chorób układu krążenia.
Bilans zdrowia 6-latka, czyli obowiązkowe badanie wykonywane przed rozpoczęciem nauki w szkole, zostanie poszerzony o nowe elementy. Jak ustaliło RMF FM, już od 5 maja do standardowego pakietu badań wprowadzony zostanie bezpłatny lipidogram – czyli analiza poziomu cholesterolu we krwi dziecka.
Wprowadzenie tego badania ma pomóc w szybkim wykrywaniu nieprawidłowości, które mogą świadczyć o ryzyku chorób serca i układu krążenia.
Zbyt wysoki poziom tzw. złego cholesterolu (LDL) może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych, nawet jeśli dziecko nie wykazuje żadnych objawów.
Jak ustalił dziennikarz RMF FM, w przypadku stwierdzenia podwyższonego poziomu LDL, dziecko zostanie skierowane na powtórne badanie – z około miesięcznym odstępem.
Jeśli wynik się powtórzy, lekarz będzie mógł przekazać małego pacjenta do dalszej diagnostyki w poradniach specjalistycznych, takich jak diabetologiczna, metaboliczna czy endokrynologiczna.
Zgodnie z procedurą, lekarze będą szukać przyczyny problemu – np. otyłości, celiakii czy chorób tarczycy. W przypadkach, w których inne przyczyny zostaną wykluczone, a w rodzinie dziecka występowały zawały serca lub udary, możliwe będzie przeprowadzenie badań genetycznych w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej.
Eksperci podkreślają, że zmiana może mieć znaczenie nie tylko dla dzieci, ale i ich rodzin. Jeśli u dziecka zostanie wykryta hipercholesterolemia rodzinna, istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem dotyczy także jednego z rodziców.
Dzięki temu będą oni zachęcani do wykonania badań, co może pozwolić na wcześniejsze wykrycie choroby i uniknięcie poważnych powikłań.
W przypadku potwierdzonej diagnozy, dzieci będą mogły być objęte leczeniem – najpierw statynami, a jeśli te okażą się nieskuteczne lub nietolerowane, także nowoczesnymi lekami w ramach programu lekowego.
Jak podkreślają lekarze, odpowiednio wcześnie wykryta choroba daje szansę na życie bez ograniczeń i ryzyka związanego z powikłaniami.
Bilans zdrowia wykonywany jest u dzieci między 5. a 7. rokiem życia. Z danych wynika, że bierze w nim udział ponad 70 proc. rodziców. Badanie zaczyna się od rozmowy z opiekunem i sprawdzenia dokumentacji medycznej.
Następnie dziecko jest ważone, mierzone, a uzyskane dane porównywane są ze standardami rozwojowymi. Na tej podstawie lekarz ocenia, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy jest gotowe do rozpoczęcia nauki w szkole.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz