Już niebawem rozpoczyna się rok szkolny 2023/24. Osoby, chcące ubiegać się o finansowe wsparcie muszą mieć na uwadze istotny termin.
Uczniowie mogą starać się stypendium szkolne, które jest świadczeniem pomocy materialnej o charakterze socjalnym. Wynosi ono od 99,20 do 248 zł miesięcznie. Wypłaca się je od jednego do dziesięciu miesięcy w konkretnym roku szkolnym.
Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej, dochód uprawniający do ubiegania się stypendium szkolne wynosi 660 zł netto na członka rodziny. Kwota wyliczana jest w oparciu o ustawę pomocy społecznej.
Szkolne stypendium kierowane jest do uczniów będących w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów. W szczególności chodzi o występowanie w rodzinie ciężkiej, długotrwałej choroby, bezrobocia, niepełnosprawności, alkoholizmu lub narkomanii. Może być również przyznane w przypadku zdarzenia losowego, niepełnej rodziny lub braku umiejętności wypełnienia funkcji opiekuńczo-wychowawczej.
Wsparcie ma formę pomocy rzeczowej, o charakterze edukacyjnym - zakup podręczników - oraz całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach (zajęcia wyrównawcze, udział w realizowanych poza szkołą zajęciach edukacyjnych).
Termin złożenia wniosków mija 15 września 2023 roku. W wyjątkowych sytuacjach wniosek stypendialny może zostać złożony po wyznaczonym terminie.
Natomiast szkolny zasiłek jest formą pomocy materialnej o charakterze socjalnym, kierowany do uczniów znajdujących się w przejściowo trudnej sytuacji materialnej z powodu losowego zdarzenia (np. pogorszonej sytuacji finansowej po śmierci rodzica).
Świadczenie może mieć formę: świadczenia pieniężnego, na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym) lub pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym.
Zasiłek przyznawany jest raz lub kilka razy w trakcie roku szkolnego. Jest on wypłacany niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego. Wysokość zasiłku nie może jednak przekroczyć pięciokrotności kwoty stypendium zasiłku rodzinnego, przysługującego na dziecko od 5. do 18. roku życia.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Toruń: Nie jedź wtedy przez centrum!
dd się napracowało, żeby zasłaniać wyrazy
Chory portal
20:28, 2025-07-04
Toruń: Nie jedź wtedy przez centrum!
Marsz ma pokazać, że się jednoczymy z rodziną po dramacie jaki ich dotknął porażającą w skutkach sytuacją. Klaudia nie żyje od zadanych ran fizycznych, a jeszcze są takie, których nie widać choć zostają na zawsze. I niestety są nawet ludzie, którzy powinni chronić drugich stosowaniem prawa, a łamią *%#)!&
.Cel
20:23, 2025-07-04
Z piekła slumsów do aresztu w Toruniu. Kim jest?
powiesić śmiecia
fff
20:10, 2025-07-04
Kolejna zmiana na newralgicznym skrzyżowaniu
Kak wskazuje praktyka polskim kierowcom nie przeszkadzają nawet najlepiej zaprojektowane i zbudowane drogi i skrzyżowania w tym, żeby powodować wypadki. To nie skrzyżowania są newralgiczne, tylko kierowcy.
też kierowca
17:53, 2025-07-04
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz