Zmiana zasad kontroli stacji pojazdów, a także nowe procedury i kary finansowe za spóźnienie dotyczące obowiązkowego przeglądu technicznego pojazdu - to wszystko zawiera się w nowelizacji przepisów, które mają wejść od 1 stycznia 2023 roku.
Do Sejmu trafił już kompletny i ostateczny projekt zmiany przepisów dotyczących przeglądów pojazdów. O "pieczątkę" w dowodzie rejestracyjnym ma być trudniej, co ma wpłynąć poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Nowe przepisy mają wprowadzić kary za spóźnienia w dokonaniu obowiązku. W przypadku, kiedy kierowca przyjedzie po 30 dniach od wyznaczonego terminu lub później, otrzyma karę w postaci opłaty dodatkowej, wynoszącej 100 proc. stawki za przegląd.
- W myśl nowych przepisów na przegląd będzie można przyjechać do 30 dni przed wyznaczonym terminem i po wykonanym badaniu otrzymać pieczątkę na rok od oryginalnie wyznaczonego dnia. W efekcie taki kierowca nie będzie "tracił" dni, jeśli planowy termin wypadnie w niedzielę lub święto, albo wcześniejszy przyjazd zostanie spowodowany np. planowanym urlopem - podaje Auto Kult.
Po zmianie przepisów diagności będą zobowiązani do wykonania zdjęć badanych przez siebie pojazdów, które ustawione są na stanowisku badawczym. Diagnosta będzie miał również obowiązek zrobienia zdjęcia licznika w taki sposób, by widoczny był przebieg auta.
Zdjęcia mają być przechowywane przez 5 lat.
- Wszystko po to, by urzędnik kontrolujący stację mógł sprawdzić, czy dane auto w ogóle pojawiło się na badanie - wskazuje Auto Kult.
Przeglądy po 2023 roku mają być dokładniejsze.
- Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów wśród czynności diagnosty wylicza m.in. kontrolę zanieczyszczeń gazowych lub zadymienia spalin. Tymczasem obecnie w praktyce badanie spalin podczas obowiązkowego przeglądu jest rzadkością - zauważa serwis motoryzacyjny.
Efektem wprowadzanych przez Ministerstwo Infrastruktury zmian ma być wyeliminowanie nie sprawnych pojazdów z dróg. W Polsce, jak donosi Auto Kult, obecnie przeglądu nie przechodzi tylko ok. 2,5 proc. samochodów. Dla porównania w Niemczech odsetek ten wynosi 20 proc.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Zbrodnia, która wciąż dzieli Polaków i Ukraińców
Nich ukraińcy zostaną zaproszeni, którzy są na bezkosztownym utrzymaniu Polaków kiedy głodni rodacy umierają na ulicach bez domów.
Zrobić czystki
13:53, 2025-07-11
Toruń stracił legendę protestów. Panią Danusię...
To był zaszczyt być w pobliżu Danusi Zakurzewskiej, emerytowanej nauczycielki, osoby o wysokim stopniu zaufania społecznego. Ona broniła sprawiedliwości i praw dla wszystkich. Dziękuję za zaszczyt znania i poznania Danusi. Żegnaj Przyjaciółko
Danka
13:27, 2025-07-11
Toruń sparaliżowany przez remont w centrum
Śmieszne jest to tłumaczenie, że robią to w wakacje... To kolejne kłanianie się UMT do dzieciaków, które mają częstsze połączenia w roku szkolnym, a i prac drogowych wtedy się nie prowadzi. Tymczasem, one nawet za bilety nie płacą, bo po co? Wtedy, gdy dzieciaki piją piwo na bulwarze dojeżdżając do niego MZK bez biletu, to człowiek pracuje dostając od miasta prezent w postaci niedziałającej aplikacji JO, robót torowych i feryjnego rozkładu jazdy.
Lewobrzeże
12:18, 2025-07-11
Nowa droga połączy Toruń z pobliską gminą? Alternatywa
Czy to kadr z filmu *%#)!& i głupszy?:p
:)
11:31, 2025-07-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz