Zamknij

Na te zmiany pracownicy czekali. Znamy szczegóły ważnego projektu

15:25, 24.05.2022 Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/

Rząd ma zająć się nowelizacją Kodeksu pracy, która wprowadzi pracę zdalną do porządku prawnego. Co zmieni się dla pracujących na tzw. home office? 

Wprowadzenie konieczności pracy zdalnej było jednym z działań podjętych w czasie pandemii koronawirusa. Obecnie zasady pracy z domu oparte są o tzw. ustawę covidową i przepisy o telepracy. 

Nowe rozwiązanie ma to zmienić. 

Miejsce wykonywania pracy ma być ustalone z pracodawcą

Pracodawca, jak zakładają przepisy, nie będzie mógł zmusić pracownika do pracy zdalnej. Wyjątkiem ma być "stan nadzwyczajny, stan epidemii lub czasowa  niemożność zapewnienia bhp w zakładzie pracy z powodu siły wyższej". 

Przepisy będą również wskazywały, kiedy pracodawca nie będzie mógł odmówić wykonywania pracy zdalnej. W tym przypadku chodzi o rodziców, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, a także rodziców i opiekunów sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną w rodzinie. Pracodawca nie będzie mógł także odmówić pracy zdalnej kobietom w ciąży. 

W Kodeksie pracy ma znaleźć się rozwiązanie zakładające, że pracownik musi wskazać pracodawcy miejsce, w którym będzie wykonywał pracę zdalną.

Jak dodaje wiceminister Szwed pracodawcy będą mogli odmówić pracy zdalnej "ze względu na organizację lub rodzaj pracy, informując o tym pracownika". 

Kontrola trzeźwości pracownika

Nowelizacja przepisów przewiduje także możliwość kontroli, także trzeźwości i innych środków działających podobnie do alkoholu, pracowników. 

- Pracodawca będzie mógł wprowadzić takie kontrole, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia - wskazał wiceszef MRiPS.

Przepisy mają wejść już 14 dni po ich opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. 

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%