Zamknij
REKLAMA

Ryzyko powikłań po szczepieniach biorą na siebie! Państwo wypłaci grubą kasę

10:45, 13.01.2021 | Źródło: bankier.pl / money.pl / PAP
Skomentuj
REKLAMA

Będzie Fundusz Kompensacyjny za działania niepożądane szczepionki na COVID-19. Szczegóły projektu ujawnił minister Adam Niedzielski. Rząd szykuje grubą kasę.

Najprawdopodobniej już na początku przyszłego tygodnia do konsultacji trafi projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przekazali szczegóły podczas specjalnej konferencji. 

Kto będzie uprawniony do utrzymania świadczenia?

- O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw COVID-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ile będzie wynosiło świadczenie? 

Jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski świadczenie kompensacyjne będzie wahało się od 10 tys. -  w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji aż do 100 tys. zł. 

- Zwiększając liczbę dni hospitalizacji bądź łącząc różne elementy, które będą w takiej specjalnej, szczegółowej tabeli opisującej kryteria przyznawania świadczenia - powiedział na konferencji Niedzielski.

Skąd będą pochodzić pieniądze? 

Minister Niedzielski zaznaczył, że finansowanie funduszu w pierwszym okresie, kiedy będzie on dotyczył świadczenia kompensacyjnego związanego ze szczepieniem covidowym, będzie ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie COVID-19.

- Od roku 2022, kiedy obejmie się tym rozwiązaniem wszystkie szczepienia ochronne, Fundusz będzie finansowany również z wpłat producentów, którzy będą rejestrowali swoje produkty - powiedział szef MZ Adam Niedzielski.

Do tej pory w Polsce odnotowano 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jak tłumaczył minister tylko 4 miały poważny przebieg, a 1 ciężki.

Gdzie będzie można składać wnioski? 

Odpowiednie dokumenty przyjmować będzie biuro Rzecznika Praw Pacjenta. To właśnie RPP będzie przyznawał środki. 

- Wnioski będą musiały zawierać dokumentację medyczną ? tłumaczy Bartłomiej Chmielowiec.

Decyzja ma być wydawana w ciągu 60 dni od złożenia wniosku. W przypadku, kiedy decyzja będzie pozytywna świadczenie zostanie wypłacone, w przypadku negatywnej decyzji będzie można złożyć skargę do sądu administracyjnego. Będzie na to 30 dni. 

(Źródło: bankier.pl / money.pl / PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

TropicielTropiciel

1 0

Policzcie, ile wydajecie rocznie, 100 tys. nie jest żadną zawrotną kwotą za przerwanie kariery zawodowej z powodu powikłań. I nikt nie gwarantuje, że w 11 dobie nie dostaniecie wypisu ze szpitala z adnotacją : wypisany w stanie ogólnym dobrym.
Czym różni się poważny przebieg od ciężkiego? A katar alergiczny to przypadkiem nie szczepionki wyzwalają? A kłopoty ze ścięgnami i wszelkiej maści łokcie tenisisty, zespoły cieśni barku itp. skąd się biorą? Nie wymagam z powodu uszkodzonej, obrzmiałej śluzówki nosa hospitalizacji. A całe życie nie mogę swobodnie oddychać przez nos, tym bardziej w czasie wysiłku np. biegu. Za to już nic nie ma w scenariuszu MZ?
O wpis NOP-ow u dzieci bardzo trudno i zazwyczaj brak winnego.
Oby nie nastąpiła semantyczna rozbieżność pomiędzy stanem zdrowia i samopoczuciem osoby zaszczepionej, a oceną P. Doktorów.
Nie chcę tworzyć zbędnych teorii, podziwiam zdrowie ludzi idących z własnej woli na szczepienie. Ja nie umiem zaufać osobom (ekspertom vel specjalistom) szczepiącym bez wahania 600 gramowe dzieci. Owi specjaliści prezentują wg mnie wykoślawiony model, zwichrowaną hierarchię odzyskiwania zdrowia i sił witalnych, czy to przez poczęte dziecko czy dorosłego.
Ministerstwu Zdrowia zależy na czym? Lekarze nie mają pojęcia o niedoborze/nadmiarze mikro i makroelementów oraz witamin u swoich pacjentów. Nie dociekają. Przez całe życie nie zaproponowano mi takiego badania. Co ma zdziałać szczepionka, jeśli organizm funkcjonuje - być może - na rezerwie? Czy zaordynujecie komuś siłownię bez odżywiania?
Medycyna rockefelerowska zaczęła się o nas martwić. Rosnąca ilość chorób przewlekłych świadczy o dobrym kierunku medycyny akademickiej, czy o trafieniu w ślepy zaułek? 16:26, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz