Zamknij

Co wspólnego ma Toruń z Tunezją? Okazuje się, że sporo

09:00, 08.11.2024 W.P Aktualizacja: 09:04, 08.11.2024
Skomentuj Co wspólnego ma Toruń z Tunezją? Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos Co wspólnego ma Toruń z Tunezją? Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos

5 listopada 2024 r. Toruń odwiedził ambasador Tunezji, Taoufik Chebbi, który objął swoje stanowisko w Polsce 7 marca tego roku. Podczas wizyty ambasador spotkał się z prezydentem miasta Pawłem Gulewskim, by rozmawiać o możliwościach zacieśnienia współpracy w obszarach turystyki i biznesu.

Kontakty między Toruniem a Tunezją mają swoją historię i rozwijają się od ponad dwóch dekad. Pierwsze intensywne kontakty datują się na 2003 rok, gdy Toruń odwiedził ówczesny ambasador Tunezji, Slim Ben Jaafar. W 2019 roku relacje między miastem a Tunezją weszły na nowy poziom dzięki otwarciu Konsulatu Honorowego Tunezji w Toruniu, mieszczącego się przy ul. Warszawskiej.

Honorowym Konsulem został Lotfi Mansour, lekarz chirurg z Ciechocinka i Aleksandrowa Kujawskiego, który od 1993 roku mieszka w Polsce.

Konsulat obejmuje swoim działaniem trzy województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie i zachodniopomorskie, promując tunezyjską kulturę, turystykę i współpracę gospodarczą na lokalnym szczeblu.

[ZT]52713[/ZT]

Rozmowy o turystyce i biznesie

Podczas spotkania prezydent Gulewski i ambasador Chebbi dyskutowali o walorach turystycznych Torunia i Tunezji oraz możliwości promowania obu miejsc jako atrakcyjnych kierunków dla turystów. Spotkanie stało się okazją do omówienia działań, które mogą przyciągnąć więcej turystów i rozwijać branżę turystyczną po obu stronach.

Ambasadorowi towarzyszyli przedstawiciele tunezyjskiej organizacji ds. turystyki oraz centrum promocji eksportu, co podkreśla znaczenie współpracy gospodarczej między Polską a Tunezją. Relacje handlowe, które sięgają lat 50., opierają się głównie na eksporcie fosforytów, kluczowego surowca wykorzystywanego w polskich zakładach chemicznych.

Wspólne wydarzenia i dalsze plany

Istotnym punktem rozmów było również nawiązanie do Międzynarodowego Kongresu Afrykanistycznego, który miał swoją pierwszą edycję w lutym 2024 roku w Toruniu. Wydarzenie to miało na celu promowanie wymiany naukowej i kulturowej między krajami Afryki a Polską. Toruń, który ma doświadczenie w organizowaniu międzynarodowych konferencji, stara się umacniać swoją pozycję na arenie międzynarodowej, a Tunezja może być ważnym partnerem w tej dziedzinie.

Zobacz także: 

(W.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Ostatni raz wybieralOstatni raz wybieral

2 0

Ten nasz wybrany nic nie umie tylko gadać i nic z tego nie wynika...a sorki. Pozamiatał ecsf chociaż na kulturę w ministerstwie podobno więcej kasy, nie będzie grand Prix, wysokosciowca, normalnej ulicy w centrum, Torunia na tablicy A1 I nawet Torunia nie ma na mapach pogodowych panie sołtysie. Pana targowisko świeci pustkami i brudem - teraz się kojarzy z Pana rządami w Toruniu. 18:11, 08.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%