Zamknij

PILNY alert dla Torunia i powiatu toruńskiego. Nie musisz wychodzić? Zostań w domu

08:08, 29.05.2024 D.W. Aktualizacja: 08:49, 29.05.2024
Skomentuj Archiwum DDToruń Archiwum DDToruń

Kujawsko-pomorski Urząd Wojewódzki wydał pogodowy alert drugiego stopnia obowiązujący m.in. w Toruniu. Wiatr może wiać nawet z prędkością 90 km\h.

Ostrzeżenie obowiązuje w większości kujawsko-pomorskiego. Niebezpiecznie może być w powiatach: aleksandrowskim, brodnickim, chełmińskim, golubsko-dobrzyńskim,  grudziądzkim, lipnowskim, rypińskim, świeckim, toruńskim, wąbrzeskim i włocławskim. Alert obowiązuje też w poszczególnych miastach: Toruniu, Włocławku i Grudziądzu.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywy wiatry lokalnie do 90 km\h. Lokalnie grad

- czytamy w ostrzeżeniu Regionalnego Systemu Ostrzegania.

Alert obowiązuje od godziny 12:00 (29 maja) do 22:00.

Burza - czego nie robić? 

Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało kilka rekomendacji jak zachowywać się w obliczu zagrożenia pogodowego. W czasie burzy należy: unikać otwartych przestrzeni, przebywania pod drzewami, w pobliżu metalowych konstrukcji, linii energetycznych i zbiorników wodnych. Kierowcy powinni pozostać w samochodach, unikać parkowania pod drzewami, a podczas opadów zachować ostrożność z powodu pogorszonej widoczności i wydłużonej drogi hamowania.

W przypadku gradu najlepiej: pozostać w pomieszczeniach lub schronić się pod dachem, na otwartej przestrzeni chronić głowę i jak najszybciej znaleźć schronienie. Kierowcy i pasażerowie powinni pozostać w pojazdach.

[ALERT]1716964898575[/ALERT]

Na wypadek silnego wiatru trzeba: zabezpieczyć ruchome przedmioty na balkonach i werandach, nie parkować pojazdów w pobliżu drzew, szyldów, rusztowań i stalowych konstrukcji. Podczas jazdy samochodem zachować ostrożność przy wyjeździe na otwartą przestrzeń.

Po ustąpieniu zagrożenia: wykonać zdjęcia zniszczeń dla celów odszkodowania, unikać leżących lub zwisających przewodów elektrycznych i zgłaszać je odpowiednim służbom i przede wszystkim nie usuwać samodzielnie zwalonych na linie energetyczne drzew.

Awarie i interwencje podczas burzy - gdzie zgłosić?

Zgłoszenia awarii i potrzeby interwencji przyjmowane są pod nr tel. 112 i przez dyżurnego Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego 56 611 93 10 całodobowo.

Zobacz także:

(D.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

hehehehehehe

0 1

Konieczna jest narodowa kwarantanna, bez odpowiednich rozporządzeń ludzie będą wychodzić z domu jak im się podoba a tak być nie może. 12:35, 29.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%