Zamknij

Wydali ostrzeżenie. Eksperci alarmują, że to ma być najgroźniejsza burza w tym roku!

10:35, 20.06.2022 | .
Skomentuj Fot. PAP
REKLAMA

Na stronie internetowej Monitora Burz ostrzegają przed możliwą, niebezpieczną sytuacją pogodową. Eksperci informują, że może to być jak do tej pory najgroźniejszy incydent burzowy w tym roku.

Jak już informowaliśmy, ten tydzień przyniesie zmienną pogodę. Poniedziałek i wtorek będą najchłodniejszymi dniami tygodnia, ale już od środy zacznie napływać coraz cieplejsza masa powietrza. W weekend termometry pokażą już ponad 20 stopni.

[ZT]39146[/ZT]

Dziś najgroźniejszy incydent burzowy

Taką informację podał na swoim facebooku Monitor Burz. Dużym zagrożeniem burzowym ma być dziś (20 czerwca) objęta znaczna część kraju. Falę upału zakończy więc seria gwałtownych zjawisk konwekcyjnych, która przejdzie przez Polskę najpewniej w dwóch falach.

- Obie miejscami będą niszczycielskie. Podobnie jak w niedzielę, w pasie od zachodniej po północno-wschodnią Polskę rozpościerać się będzie pofalowany front atmosferyczny, w linii którego powstać może niż wtórny. Jego obecność spowoduje znaczne nasilenie się niestabilności w dolnej i środkowej troposferze, postępujące zagięcie linii frontu, wraz z przemieszczeniem się chłodnego sektora wgłąb Polski, oraz powstanie przynajmniej jednej wyraźnej linii zbieżności wiatru

- informują eksperci.

To może doprowadzić z kolei do silnych wyładowań.

- Pierwsza fala, której szczyt przypadnie na godziny poranne i południowe obejmie głównie pas południowej i południowo-zachodniej Polski. Druga seria pojawi się popołudniu w centrum i na północnym wschodzie. Obie cechować się będą znaczną aktywnością elektryczną, silnymi opadami deszczu i gradem - czytamy.

Najgorszy będzie wiatr

Eksperci informują, że może to być jak do tej pory najgroźniejszy incydent w tym roku. Porywy wiatru  mogą przekraczać 100 km/h, a w ekstremalnych przypadkach osiągną ponad 120 km/h.

Specjaliści alarmują, że każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana. Niebezpieczna pogoda może się utrzymywać nawet do godz. 22. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%