Zamknij

One odkryły sekret długowieczności! Nestorki regionu odznaczone medalem

Weronika PolichnowskaWeronika Polichnowska 14:00, 19.11.2023
Skomentuj Pani Janina Bigoń. Fot: Tomasz Czachorowski dla UMWKP Pani Janina Bigoń. Fot: Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Trzy niezłomne kobiety z Kujawsko-Pomorskiego, które przetrwały wojnę i życie, zdobywają niezwykłe odznaczenie! Ich historie poruszają, inspirują i są prawdziwym klejnotem regionu.

Województwo kujawsko-pomorskie niezmiennie pielęgnuje tradycję uhonorowania osób, które dożyły stu lat, przyznając im wyjątkowy medal "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis". Inicjatywa ta została zapoczątkowana w 2018 roku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, mając na celu uhonorowanie równolatków niepodległości. Medal zdobył uznanie i obecnie jest przyznawany wszystkim stulatkom w regionie.

- Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis

- mówi marszałek, Piotr Całbecki

Ostatnimi laureatkami tego wyjątkowego odznaczenia są trzy wyjątkowe kobiety.

[FOTORELACJA]9773[/FOTORELACJA]

Pierwszą z nich jest Janina Bigoń, urodzona 10 listopada 1923 roku na Białorusi, w Zielonce. Jej życiowa podróż zaczęła się w trudnych czasach wojny, gdy część rodziny została wywieziona do Kazachstanu, a reszta, w tym Janina i jej rodzice z siostrą, uciekła do Polski w 1945 roku. Mąż pani Janiny, Józef, zmarł w imponującym wieku 96 lat. Opowiadając o wojennych przeżyciach, Janina dzieli się historią, jak dostarczała jedzenie ukrywającemu się mężowi w lesie.

Halina Andruszewska, urodzona 3 listopada 1923 roku na Ukrainie, również została odznaczona medalem. Po zakończeniu wojny, wróciła do Polski, gdzie zaczęła pracować w Gminnej Spółdzielni. Wspólnie z mężem Eugeniuszem, para doczekała się potomstwa i dziś cieszy się obecnością dwóch córek, syna, trojga wnuków, sześciorga prawnuków i praprawnuczki.

Kolejną nagrodzoną została Władysława Bajakowska, urodzona 12 listopada 1923 roku w Świętym (nieopodal Konina). Jej życie obfituje w wyjątkowe momenty, począwszy od pracy na gospodarstwie rodzinnym po wspólne lata z mężem Józefem Bojakowskim. Po śmierci męża w 1983 roku, Władysława zamieszkała wraz z córką w Inowrocławiu.

Wszystkie trzy kobiety, zdobywczynie medalu "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis", to nie tylko żywe świadkowie historii, ale także wyjątkowe postacie, które wniosły nieoceniony wkład w życie społeczności kujawsko-pomorskiej. Ich historie pełne są nie tylko trudów wojennych, ale również ciepła, miłości rodzinnej i poświęcenia dla dobra najbliższych. To prawdziwe skarby regionu, który z dumą docenia swoich najstarszym mieszkańców. 

Województwo zaprasza do kontaktu rodziny stulatków i osób mających więcej niż sto lat, którym do tej pory nie wręczono  medalu. Kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 oraz adresem e-mail: [email protected] . 

Zobacz także: 

[ZT]49323[/ZT]

[ZT]49309[/ZT]

[ZT]49400[/ZT]

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%