Polacy nie zbojkotowali wszystkich sieci handlowych, które zostały w Rosji, po jej agresji na Ukrainę - wynika z analizy UCE Research i Proxi.cloud. Wśród trzech popularnych marek, jedna zanotowała spadek liczby klientów.
Z analizy UCE Research i Proxi.cloud zrealizowanej na podstawie obserwacji blisko 500 tys. konsumentów, bojkot sieci handlowych, które pozostały na rosyjskim rynku nie spotkał się z dużym odzewem wśród Polaków.
Jak zaznaczył szef zespołu Proxi.cloud Mateusz Chołuj, w przestrzeni publicznej pojawiły się deklaracje o bojkocie sieci Auchan, Leroy Merlin i Decathlon, które nie zawiesiły działalności w Rosji, po jej ataku na Ukrainę. "Mając narzędzia do pomiaru ruchu w sklepach, sprawdziliśmy czy rzeczywiście Polacy omijają te placówki" - powiedział.
"Sprawdziliśmy różnice w liczbie unikalnych klientów oraz ich wizyt. Porównaliśmy dane sprzed wybuchu wojny i po dokonaniu inwazji, czyli od 24 stycznia do 23 lutego i od 24 lutego do 26 marca br. Liczby dni badanych okresów są równe, ponieważ luty jest krótszy niz marzec" - wyjaśnił.
Wskazał, że po porównaniu liczby wizyt w sklepach sieci Auchan oraz w konkurencyjnych hipermarketach, okazało się, że już po wybuchu wojny ruch w jej placówkach wzrósł o 4,5 proc. "U konkurencji w tym samym czasie zwiększył się średnio o zaledwie 2,1 proc., co daje 2,4 p.p. przewagi francuskiej firmie" - zaznaczył.
Dodał, że pod względem liczby unikalnych klientów sieć Auchan odnotował ich spadek o 2,3 proc. w porównaniu do okresu poprzedzającego atak Rosji na Ukrainę. "Był on jednak mniejszy niż u konkurencji, który wyniósł 4 proc." - podał.
Według eksperta, łatwiej jest zmienić kupowane marki spożywcze, o ile są porównywalne jakościowo i cenowo, niż porzucić pobliski sklep, zwłaszcza w czasach drożejącego paliwa i ciągłego braku czasu. Jak podkreślił, trzeba pamiętać, że wielu Polaków wsparło uchodźców kupując dla nich żywność, odzież, leki, środki higieny i inne produkty, po które udali się m.in. do sklepów sieci Auchan.
W ocenie Adama Grochowskiego z Proxi.cloud, koncentracja szerokiej oferty handlowej w jednym miejscu znacząco podnosi poczucie wygodę zakupów, co podnosi barierę odejścia od sieci Auchan. "Konsumenci musieliby poświęcać znacznie więcej czasu niż wcześniej na robienie wszystkich analogicznych zakupów w kilku nowych miejscach" - powiedział.
Dodał, że bojkotu nie było też w placówkach sieci Decathlon. "Sportowa marka odnotowała 3 proc. wzrost klientów, podczas gdy jej konkurencja odnotowała średni wzrost o 1 proc. Zmniejszyła się za to liczba unikalnych klientów Decathlonu - o 2,9 proc. w porównaniu do okresu sprzed wybuchu wojny" - podał. Zwrócił uwagę, że pozostałe firmy działające w tym segmencie też odnotowały stratę, choć o ponad 1 p.p. mniejszą.
W ocenie Chołuja, Polacy mogli nie bojkotować Decathlonu po napaści Rosji na Ukrainę, ponieważ chcieli pomóc Ukraińcom. "Sklep tej sieci oferują szeroką bazę produktów potrzebnych na froncie, począwszy od latarek, a kończąc na namiotach czy śpiworach i właśnie te produkty były wykupowane po wybuchu wojny" - wskazał.
Z analizy wynika, że o bojkocie można mówić w przypadku sieci Leroy Merlin. Francuska sieć budowlana zanotowała w marcu o 5,7 proc. mniejszy ruch, niż przed wybuchem wojny. Dla porównania, w innych marketach budowlanych ten wskaźnik wzrósł średnio o 6 proc. "Z kolei liczba unikalnych klientów sieci zmniejszyła się aż o 10,2 proc. Sklepy innych sieci w tym samym segmencie nie odczuły zmiany, zyskując jedynie 0,04 proc., co daje im przewagę wynoszącą ponad 10 p.p." - podał ekspert.
Dodał, że głębszy spadek liczby unikalnych klientów Leroy Merlin niż ogólny ruch w sklepie oznacza, że z tej sieci zrezygnowali przede wszystkim okazyjni nabywcy, a w mniejszym stopniu regularni klienci jak np. ekipy remontowe czy firmy budowlane.
Jak ocenił Grochowski, zarówno w wypadku Decathlonu, jak i Auchan znaczenie mają nawyki zakupowe samych klientów, które nie jest łatwo nagle zmienić. "Owszem, wielu konsumentów sprzeciwia się wojnie w Ukrainie i mocno to demonstruje, do tego nawet źle myśli o tych sklepach, ale mimo wszystko nadal w nich kupuje" - zaznaczył.
Według Chołuja, znajomość cen i jakości konkretnych produktów przeważa nad deklarowaną chęcią bojkotu firm, które nie wycofały się z Rosji. "Świadczyć to może o tym, że deklaracje Polaków to jedno, a praktyka to drugie".
Analiza została przygotowana na podstawie monitoringu 481,2 tys. konsumentów oraz 1980 placówek, znajdujących się we wszystkich polskich województwach. Dane wykorzystane w analizie zostały uzyskane za pomocą geofencingu, tj. wirtualnych okręgów naniesionych na mapę, które umożliwiają zebranie informacji o wejściu i wyjściu danego konsumenta z konkretnego obszaru.
[ALERT]1650528006303[/ALERT]
Felix 11:12, 21.04.2022
Bojkot firm pozostających w Rosji.
Torunianie11:37, 21.04.2022
Nie dostają wszystkiego za darmo więc kupują tam gdzie taniej.
haha11:52, 21.04.2022
Gł,upie Ludki nad Wisłą mają "bojkotować,- podczas gdy cały Zachód nadal handluje i kupuje z Rosją.
Polacy już wyłączyli Telewizor ukr. propagandy i wyszli na świeże powietrze....
pajace z was13:21, 21.04.2022
hahahahaha, cała Jewropa handluje z Putinem a wam tv wciska ciemnotę. IKEA przygotowuje się do ponownego otwarcia sklepów w Rosji, po utworzeniu logistyki dostaw w celu zapewnienia pełnego asortymentu towarów – wiceminister przemysłu i handlu Federacji Rosyjskiej Wiktor Jewtuchow
Edward 14:24, 21.04.2022
Embargo i Bojkot zakładów pracy i sieci handlowych, które współpracują z Rosją!!!
Mag16:48, 21.04.2022
Tylko tępy burak kupuje w Auchan i Leroy .
Breee17:05, 21.04.2022
Jedz do ukrów jak w Polsce sklepy śmierdzą,buraku niemyty.
Lepszy 3317:08, 21.04.2022
Do bree. Ruska onuco to Ukraina została napadnięta przez orków.
Breee23:33, 23.04.2022
Do lepszy 33,
A był tam Gandalf,przyg..ie jeden,nie znam żadnych orków oprócz z powieści "Władcy Pierścieni",a w ruskich onucach to twoja rodzina chodzi ukraiński trollu.Wali mnie kto napadł na ukr. orki czy trolle czy ruscy,liczy się Polska i problemy ludzi tu mieszkających a nie obcych.Orku,onuco ukraińska.
Lewobrzeze13:00, 23.04.2022
Co Polak ma zbojkotować??? Jak biedny,kupuje tam gdzie tanio ,nie ważne jakiej jakości jest towar...
PILNE | Nie żyje 24-letnia Klaudia. Zmarła w szpitalu
Równie dobrze mogła to być napaść Polaka na Polkę, wtedy też byście tak komentowali? Została zamordowana młoda kobieta, tragedia byłaby taka sama. Prawo natomiast powinno być zmienione, za tego typu morderstwo powinna być kara śmierci, a nie utrzymywanie w więzieniu śmiecia (bez względu na narodowość) za nasze podatki do końca życia... Jedyna różnica w traktowaniu, mogłaby być po śmierci. Zbrodniarz Polak pochowany w zbiorowej mogile bez żadnych oznaczeń bo ma to nie zasłużył, obcokrajowca ciało odesłać pocztą to kraju jego pochodzenia.
Ogarnięcie sie
07:31, 2025-07-01
Toruń reaguje po tragedii w Parku Glazja. Sprawdź
Gules lepiej wyczyść odpływy na moście bo są pozapychane i woda stoi 👎nic nie robisz nie dbasz o nasze miasto
Henias
06:21, 2025-07-01
Chcą Marszu Milczenia. To w związku ze śmiercią...
Usuwają komenarze zbrodniczy antypolski nierząd Tuska próbuje tuszować terrorystów z Afryki i ameryki południowej innych krajów takie partie PO które to tolerują należy zdelegalizować umarła kobieta w Toruniu przez zbrodniczy nierząd Tuska który toleruje towarzystwo z dzikich krajów jak Wenezuela
Ryszard
03:46, 2025-07-01
PILNE | Nie żyje 24-letnia Klaudia. Zmarła w szpitalu
Antypolski zbrodniczy nierząd Tuska skorumpowany przez Brukselę Berlin tego bandytę z Wenezueli wpuścił oni są odpowiedzialni za śmierć tej kobiety zdelegalizować tą antypolską partie PO ukrywający się pod szyldem Koalicji Obywatelskiej dalej tych zbrodniarzy próbują wpuszczać na polecenie Niemiec Brukseli musi być opór obywateli trybunał stanu dla zdrajców kolaborantów
Tomasz
02:26, 2025-07-01
2 5
Ruska onuco przeczytaj: W dniu 3 marca, Inter IKEA i Ingka Group, odpowiedzialne m.in. za produkcję towarów dla IKEA oraz funkcjonowanie sklepów marki, zdecydowały o wstrzymaniu działalności IKEA w Rosji i ta decyzja nie uległa zmianie - zapewnia biuro prasowe w odpowiedzi na pytania.
4 2
To jest odpowiedź Ikei na ruskie kłamstwa z ostatnich dni.
3 4
Ruska onuco dlaczego cytujesz ruskiego aparatczyka a nie rzecznika IKEA. Takich baranów trzeba namierzac i pokazywać na ulicy.