Spis treści
Toruń na kilka dni stanie się miejscem spotkania z kinem, które nie zostawia obojętnym. Już od 21 do 24 kwietnia w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędzie się 24. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.
To jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce poświęconych dokumentowi zaangażowanemu społecznie, i jednocześnie okazja, by zobaczyć filmy, które poruszają najtrudniejsze tematy współczesnego świata.
Kino, które dotyka najważniejszych problemów
Program tegorocznej edycji skupia się wokół aktualnych kryzysów - wojen, migracji, katastrofy klimatycznej, zdrowia psychicznego oraz tożsamości.
Wśród filmów znalazły się m.in. „Czarna woda” i „Kabul. Modlitwa wojownika”, które pokazują świat w cieniu konfliktów i napięć. Z kolei „Divia” i „Bloodline” zwracają uwagę na często pomijany temat wpływu wojny na środowisko naturalne.
Nie zabraknie też historii bardziej osobistych. „W pokoju mojej siostry” to subtelna opowieść o depresji, a „W piekle z Ivem” to bezkompromisowy portret artysty mierzącego się z tożsamością i traumą.
Nie tylko filmy
WATCH DOCS to nie tylko projekcje. Każdego dnia zaplanowano spotkania i panele dyskusyjne z udziałem ekspertów.
W programie znalazły się m.in. rozmowy o ekobójstwie, kryzysie zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi oraz o dezinformacji w kontekście współczesnych konfliktów.
Jednym z gości festiwalu będzie Marcin Ogdowski, reporter i autor książek o konfliktach zbrojnych, który weźmie udział w spotkaniu poświęconym dezinformacji.
Program dzień po dniu
21 kwietnia (wtorek)
- 17:30 - „Bloodline”, reż. Wojciech Węglarz, Polska 2024, 12 minut
- 18:00 - „Divia”, reż. Dmytro Hreshko, Polska, Ukraina, Holandia 2025, 79 minut
- 19:30 - Ekobójstwo. Kiedy ziemia staje się polem walki – panel dyskusyjny: Iwo Łoś (Greenpeace Polska), Maciej Nyka (prawo ochrony środowiska), Marcin Leźnicki (UMK, instytut filozofii) prowadzenie Joanna Suchomska
- 20:30 - „Czarna woda”, reż. Natxo Leuza, Hiszpania, 2025, 85 minut
22 kwietnia (środa)
- 17:30 - „W pokoju mojej siostry”, reż. Pauline Doméjean, Francja 2025, 31 minut
- 18:00 - „Na własnych zasadach”, reż. Tadeusz Chudy, Polska 2025, 67 minut
- 19:10 - „Dorastanie w kryzysie. O depresji, buncie i szukaniu własnej drogi”, Joanna Szklarska i Tomasz Jarmuż (terapeuci), Dorota Mentecka Janek (edukatorka)
- 20:00 - „W piekle z Ivem”, reż. Kristina Nikolova, Bułgaria, Stany Zjednoczone 2025, 79 minut
23 kwietnia (czwartek)
- 17:30 - „Kumotry”, reż. Emilia Śniegoska, Polska, Niemcy 2025, 69 minut
- 19:15 - „I hope this e-mail finds you well”, reż. Asia Zughaiar , Palestyna 2025, 10 minut
- 19:30 - „Gaza. List z przeszłości”, reż. Kamal Aljafari, Palestyna, Niemcy, Francja, Katar 2025, 106 minut
24 kwietnia (piątek)
- 17:30 - „Prawda czy wyzwanie”, reż. Tonislav Hristov, Finlandia, Bułgaria, Szwecja, Norwegia 2025, 85 minut
- 19:00 - Architekci chaosu - dezinformacja w służbie konfliktu – rozmowa z Marcinem Ogdowskim
- 20:00 - „Kabul. Modlitwa wojownika”, reż. Aboozar Amini, Holandia, Belgia 2025, 102 minuty
Spotkania i panele:
- 21 kwietnia (wtorek) 19:30 – Ekobójstwo. Kiedy ziemia staje się polem walki – panel dyskusyjny
- 22 kwietnia (środa) 19:10 – „Dorastanie w kryzysie. O depresji, buncie i szukaniu własnej drogi” – spotkanie
- 24 kwietnia (piątek) 19:00 – Architekci chaosu – dezinformacja w służbie konfliktu – rozmowa z Marcinem Ogdowskim
Wstęp wolny
Wszystkie wydarzenia odbywają się w Centrum Kultury Dwór Artusa, a udział w projekcjach i spotkaniach jest bezpłatny.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz