550 lat temu Toruń i Wisła odetchnęli z ulgą, ale dziś przeżyjemy to jeszcze raz. Po południu zaczyna się bitwa o Wisłę. Tymczasem mistrz krzyżacki z okazji Roku Rzeki Wisły przyznaje, że choć II pokój toruński przyczynił się do upadku państwa krzyżackiego, to był także początkiem nowego. Toruń jest symbolem zmiany.
19 października to data ważna dla Torunia. 550 lat temu tu zawarto porozumienie: II pokój toruński, który zapoczątkował upadek państwa zakonu krzyżackiego. Ale dla miasta i całej Polski oznaczał uwolnienie m.in. handlu i spływu Wisłą. Właśnie dlatego dziś w Toruniu obchodzimy nie tylko rocznicę tego wydarzenia, ale i rozpoczynamy Rok Rzeki Wisły 2017.
Z tej okazji do Torunia, do Dworu Artusa zjechali goście z województw położonych nad Wisłą, ale także przedstawiciele Czadcy, naszego miasta partnerskiego, flisacy znad Loary i oficjele.
Gościem specjalnym był jednak dr. Bruno Platter, mistrz zakonu krzyżackiego. Przypomniał trudną historię związku zakonu z Polakami oraz początki miasta, które nierozerwalnie związane są z przybyciem krzyżaków na te ziemie, a także podkreślił znaczenie Torunia w tworzeniu nowej Europy.
- Toruń jest symbolem tego, że ciągle coś się zmienia, coś się zaczyna – mówił Wielki Mistrz Zakonu Najświętszej Marii Panny wspominając o znaczeniu podpisania pokoju. – Zakon w zeszłym roku świętował 825-lecie istnienia. I mottem tego momentu stało się wspólne bycie w drodze. Polska wróciła do wielkiej rodziny europejskiej. Naszym zadaniem jest teraz dbanie o ten pokój.
Ważnym aspektem obchodów Roku Rzeki Wisły jest przybycie do Torunia flisaków, którzy płynęli do nas aż cztery dni z południa Polski. Ich głos był dziś słyszalny w kontekście konferencji naukowej poświęconej Wiśle, która odbyła się w urzędzie marszałkowskim.
Flisacy cieszą się, że wreszcie o Wiśle głośno się mówi.
- Naszej królowej rzek należy poświęcić rok – mówił Robert Jankowski, sekretarz generalny Społecznego Komitetu Roku Rzeki Wisły. - Zbyt długo nas tu nie było, musimy zacząć od nowa ją rozumieć. Od czasu pokoju toruńskiego zapomnieliśmy o niej, a to jest skarb, niesamowity potencjał turystyczny, ekologiczny, ale i gospodarczy. Chciałbym, aby rok Wisły służył podniesieniu świadomości Polaków, by przeciwstawne dziś opinie na temat wykorzystania rzeki udało się do siebie zbliżyć. Abyśmy w sprawie Wisły mówili jednym głosem.
Tymczasem o godz. 16 rozpoczyna się pokaz, insceniazcja bitwy na Wiśle pomiędzy kupcami a krzyżackimi piratami. Na bulwarze pojawią się także wojska króla Kazimierza Jagiellończyka i zakonu krzyżackiego. Bitwa zakończy się negocjacjami i zaprzysiężeniem, w obecności legata papieskiego, II pokoju toruńskiego. Na koniec zapłonie wielkie ognisko – znak otwarcia wolnego flisu wiślanego.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz