To już XIX Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej. Wyjątkowe wydarzenia nie tylko w skali kraju, ale także Europy. Bowiem to tu od wielu lat szczegółowo i problematycznie omawiane są kwestie opieki nad starszymi i chorymi osobami.
19. konferencja choć nie jest jubileuszowa, to jednak zaskakuje rozmachem. Weźmie w niej udział ok. tysiąca osób. Wydarzenie zyskało nie tylko rozgłos, ale także renomę. Wystąpi tu ok. 30 prelegentów, w większości naukowców. Dla Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, które organizują wydarzenie, taka konferencja to wręcz naturalna konsekwencja biznesowej działalności.
- To ważny moment w naszej działalności społecznej – mówi Jarosław Józefowicz, prezes TZMO. - Konferencję organizujemy od 19 lat, co pokazuje, że jesteśmy konsekwentni.
W tym roku współorganizatorem imprezy jest urząd miasta, który udostępnia salę na Jordankach Nie bez powodu.
- To przedsięwzięcie szczególne, ważne nie tylko w skali Polski – przekonuje Michał Zaleski. - Toruń staje się taką stolicą opieki długoterminowej. To ważne choćby ze względu na to, że w strategicznym dokumencie rozwoju kraju znaczenie tej dziedziny w ciągu najbliższych lat ma ciągle wzrastać. Także w strategii województwa wskazuje się na ten szczególny rodzaj właściwości, które w województwie się pojawiają, mianowicie na to, co nazywa się opieką medyczną w tym opieką długoterminową.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Rodzina, środowisko i instytucja w opiece długoterminowej”. Uczestnicy będą zastanawiać się nad tym, jak te trzy podmioty mogą ze sobą współpracować, aby zoptymalizować opiekę nad osobą niesamodzielną? Kto i jak powinien wspierać rodzinę chorego?
- Zauważyłam, że nawet najlepsi liderzy niewiele zmienią bez emanacji świadomości społecznej – zauważa Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca koalicji Na Pomoc Niesamodzielnym, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Opiekunów. - Jak będzie ta opieka długoterminowa wyglądać zależy od tego, ilu ludzi będzie o niej wiedziało i na ile będzie miało ukształtowaną potrzebę. Tu nie chodzi o tego starego, schorowanego człowieka, on chce być u siebie w domu, chce być samodzielny. Chodzi o to, by zapewnić kompleksową i skoordynowaną opiekę w trzech właśnie płaszczyznach: rodzina, środowisko i instytucja.
Jeszcze dziś – we wtorek – na inauguracyjnym spotkaniu o swoich doświadczeniach opowie m.in. Ewa Błaszczyk, prezes fundacji Akogo? oraz Chandra Bhandari, ambasador Indii w Polsce. Wykład poprowadzi prof. Jan Tylka. Konferencja potrwa do 29 września.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz