Startuje Trzeci Międzynarodowy Kongres Azjatycki. Toruń odwiedzą eksperci w dziedzinie dyplomacji, biznesy i kultury. Wśród zaproszonych gości znalazł się minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, czy polityk pojawi się w Toruniu?
To już 3. kongres, ale w Toruniu po raz 10. spotkamy się z ekspertami od spraw azjatyckich. Od kiedy organizowana co roku impreza nie jest konferencją znacznie poszerzył się zakres podejmowanych tematów.
- Przez 7 lat organizowaliśmy konferencję naukową. Trzy lata temu postanowiliśmy zmienić formułę imprezy, od tamtego czasu poruszamy tematy związane z biznesem czy kulturą - zapewnia Adam Marszałek, prezes Towarzystwa Azji i Pacyfiku. - Na kongres przyjedzie prawie 400 osób, większość z nich już gościła na poprzednich edycjach imprezy. W tym gronie znalazło się około 20 dyplomatów różnego szczebla: ambasadorów i konsulów.
Imprezy związane z kongresem odbywać się będą m.in. w Dworze Artusa, Domu Harcerza, czy Centrum Sztuki Współczesnej, w ten sposób miasto od lat wspiera organizację tego wydarzenia.
- Organizacja imprezy w Toruniu to okazja, aby zaktywizować społeczeństwo akademickie, zwłaszcza naszych studentów - twierdzi Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta miasta. - Cieszę się, że młodzi ludzi będą mogli przysłuchać się rozmowom z politykami i dyplomatami.
W tym roku kongres odbywa się pod patronatem Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, czy szef polskiej dyplomacji pojawi się w Toruniu?
- Na pewno gościć będziemy trzech przedstawicieli MZS-u, nie wiadomo czy dołączy do nich Waszczykowski, jego kalendarz jest bardzo napięty i aktualizowany bardzo często - dodaje Marszałek.
Rozpoczynający się w najbliższą środę (18 maja) kongres potrwa dwa dni. Oficjalne otwarcie jego merytorycznej części przewidziano na czwartek (19 maja), na godz. 10:30.