Już czwarty rok z rzędu eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali Ranking warunków mieszkaniowych, uwzględniający ponad dwieście miast i miejscowości, powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Czy w Toruniu mieszka się lepiej niż rok wcześniej?
Zasady przygotowywania rankingu warunków mieszkaniowych przez portal RynekPierwotny.pl nie uległy zmianie względem poprzednich lat. Podobnie jak wcześniej, analitycy portalu na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (z końca 2019 roku) wzięli pod uwagę dwa kluczowe wskaźniki: liczbę mieszkań (lokali i domów) przypadającą na 1000 osób i średnią powierzchnię użytkową mieszkań w przeliczeniu na jedną osobę.
Dla tych dwóch wskaźników obliczyli medianę. Cząstkowy wynik każdego z 218 badanych miast ustalono w następujący sposób:
Na koniec eksperci podsumowali wynik dla każdego miasta, który stanowił sumę punktów związanych z nasyceniem mieszkaniami oraz średnim metrażem w przeliczeniu na jedną osobę. Na tej podstawie stworzyli zestawienie miast, w których warunki statystycznie są najlepsze.
Najważniejsze wyniki nowego rankingu RynekPierwotny.pl zostały przedstawione w poniższej tabeli. Teinformacje wskazują, że czołówka rankingowa bardzo nie zmieniła się względem poprzedniego roku. Dokładnie takie same miasta, jak przed rokiem zajęły pierwsze dziesięć miejsc. Chodzi o następujące ośrodki miejskie:
1. Kołobrzeg
2. Wrocław
3. Sopot
4. Warszawa
5. Zakopane
6. Świnoujście
7. Józefów
8. Piaseczno
9. Poznań
10. Łódź
44. Toruń
90. Bydgoszcz
Co ciekawe w TOP 10 zabrakło takich miast jak Kraków (11), Gdańsk (13) czy Lublin (29).
Pewne zmiany są za to widoczne w grupie dziesięciu miast zajmujących ostatnie miejsca rankingowe. Ta grupa ośrodków miejskich wygląda jednak podobnie jak przed rokiem. W większości przypadków są to poprzemysłowe miasta z negatywnymi tendencjami demograficznymi. Deweloperzy nie chcą budować w takich miejscach, a skala działania innych inwestorów mieszkaniowych jest mocno ograniczona.
Toruń, który zajął 44 miejsce w zestawieniu, w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu zanotował wzrost liczby mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców (z 449 na 458), co oznacza dalszą stopniową poprawę dostępności lokali w tym mieście. W przypadku wielkości powierzchni użytkowej przypadającej na jedną osobę nastąpił wzrost o 0,5 mkw. – 26,9 mkw.
[ALERT]1607503835606[/ALERT]
Qbc13:53, 09.12.2020
Po wynikach myślę że ranking był robiony tylko w środowisku zamożnym i już ustawionym do końca życia tak. No. Bo w Kołobrzegu czy Sopocie słabo z pracą tak jak i w Toruniu zarobki gorsze niż w bydzi. Dziwne
xDDDD23:42, 10.12.2020
I co z tego, że życie lepsze według losowego rankingu, skoro rynkiem pracy i możliwościami Bydgoszcz zjada nas jak chce xD
0 0
Jakość życia tylko dla bogatych, reszta coraz gorszą komunikacja miejska bez perspektyw na polepszenie, jak ranking mógł być wiarygodny skoro w pandemii do żadnych lokali użytku społecznego nie ma dostępu zwykły śmiertelnik.