Zamknij
REKLAMA

Toruń: będą nowe zajęcia w szkołach? Chce tego Rzecznik Praw Obywatelskich

12:52, 14.01.2020 | PAP
REKLAMA
Skomentuj
Fot. depositphotos/zdjęcie ilustracyjne

Toruń: będą nowe zajęcia w szkołach? Chce tego Rzecznik Praw Obywatelskich

RPO wystąpił do MEN o wprowadzenie do szkół zajęć na temat zmian klimatycznych. Adam Bodnar powołał się na aktywność młodych w tym obszarze, m.in. powstanie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wprowadzenie do szkół specjalnego programu zajęć na temat zmian klimatycznych i sposobów przeciwdziałania ich skutkom - poinformowało na swojej stronie biuro Rzecznika.

Adam Bodnar napisał do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego w reakcji na liczne wystąpienia naukowe na temat zagrożeń wynikających z postępujących zmian klimatu. "Jako Rzecznik Praw Obywatelskich dostrzegam silny związek pomiędzy kryzysem klimatycznym a prawami człowieka i obywatela, do ochrony których został powołany. Na uwagę zasługuje zwłaszcza przyszła sytuacja dzieci i osób starszych, które mogą zostać szczególnie dotknięte skutkami podwyższenia średniej temperatury na ziemi i pogorszenia się stanu środowiska naturalnego" - podkreślił.

Wskazał, że szkoły odgrywają najważniejszą rolę w podnoszeniu świadomości i szerzeniu wiedzy. Jak podkreślił, choć zagadnienia z zakresu edukacji ekologicznej są obecne na wszystkich etapach edukacyjnych, to są one rozproszone po kilku przedmiotach. Brakuje też czasu na ich szczegółowe omówienie i praktyczne zastosowanie, co nie pozwala uczniom na wystarczające zapoznanie się z tematem i nie daje możliwości kształcenia kompetencji, które pozwalałyby na sprostanie obecnym i przyszłym wyzwaniom.

Jednocześnie uczniowie mają dostęp do wielu nieprawdziwych informacji zamieszczanych w internecie. Dlatego, zdaniem Rzecznika, tak ważna jest rola nauczycieli, którzy mogliby pomóc uczniom dotrzeć do rzetelnych i sprawdzonych materiałów.

Bodnar przypomniał też o podejmowanych przez młodych inicjatywach, takich jak Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Te działania pokazują, że "młodzi ludzie nie chcą biernie oczekiwać na rozwój scenariusza, który przewiduje dotkliwe klęski żywiołowe, niedobory wody i żywności, wymuszone migracje oraz poważne konflikty. Wzywają rządzących do okazania odpowiedzialności, odwagi i ambicji, by wprowadzili w życie stosowne rozwiązania, mogące zapewnić przyszłym pokoleniom dobre warunki do życia i rozwoju. Uważam, że odpowiadając na te potrzeby, szkoła mogłaby w większym stopniu stanowić platformę do prowadzenia debaty, poszerzania wiedzy i poszukiwania rozwiązań" - zaznaczył.

Zdaniem RPO, program zajęć na temat zmian klimatycznych powinien być oparty na najnowszych ustaleniach naukowych oraz skonstruowany w sposób zachęcający nauczycieli i uczniów do innowacyjności. Zwrócił uwagę, że przekazanie młodym ludziom wiedzy na temat sposobów zahamowania negatywnych zmian klimatycznych powinno być potraktowane przez szkoły jako jedno z najpilniejszych zadań.

[ALERT]1579002779606[/ALERT]

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

gretagreta

3 0

Dam wam. rodzicom polskim oraz waszym dzieciom popalić! Koniec z marnowaniem wody; koniec z myciem zębów, piciem wody. Prysznic, wanna, to już passe! Kołtuny na głowie, czyraki z brudu na twarzy.
Bielizna zmieniana raz na tydzień. Tak urządzę was razem z panem Bodnarem. I Nobla mam zagwarantowanego. A jeśli będziecie na kontrze, to oskarżę was o podpalenie Australii i wymordowanie koali i kangurów. 19:29, 14.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone