Zamknij

Toruń: kolejny dzień wolny od pracy? Pod projektem podpisał się Zbigniew Girzyński

ddtorun.pl 09:09, 07.01.2020 Aktualizacja: 10:59, 07.01.2020
Skomentuj Fot. Redakcja Fot. Redakcja

Toruń: kolejny dzień wolny od pracy? Pod projektem podpisał się Zbigniew Girzyński

W rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika Polacy mieliby obchodzić Dzień Nauki Polskiej – nowe święto państwowe, które nie jest równoważne z dniem wolnym od pracy, ale z hucznymi obchodami już tak.

Projekt o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej złożyło 26 posłów klubu PiS. Podpisali się pod nim m.in. Joanna Borowiak, Zbigniew Girzyński i Ryszard Terlecki. Projekt zaprezentuje poseł Michał Wypij z Porozumienia Jarosława Gowina.

- Nie za dużo tego świętowania? – pyta pani Alina, mieszkanka Torunia. – Może panowie posłowie i senatorowie zajęliby się czymś poważniejszym, a nie wymyślaniem kolejnego święta. Dla kogo to święto ma być? Bo zwykły Kowalski, czy Nowak, przy linii produkcyjnej, albo na kasie w sklepie, nie odczuje świętowania Dnia Nauki Polskiej.

Według wnioskodawców ustawa nie pociąga za sobą obciążenia dla budżetu państwa i samorządów. Miałaby wejść w życie z dniem jej ogłoszenia, czyli najprawdopodobniej już 8 stycznia, kiedy to projektem zajmą się posłowie z sejmowej komisji edukacji.

Jak podaje portal TVN 24, Dzień Nauki Polskiej będzie wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych. Stanowić będzie inspirację do pójścia w ich ślady. Wzmocni społeczny prestiż i zainteresowanie nauką.

Szczególne obchody miałyby się odbywać w Toruniu, mieście urodzin wielkiego astronoma – Mikołaja Kopernika, bo przecież 19 luty to rocznica jego urodzin.

- Dzień Nauki Polskiej stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa. Co więcej - ich odkrycia nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wpisują się także w przyrodzone człowiekowi dążenie do prawdy, dobra i piękna - a tym samy poznania i zrozumienia otaczającego nas świata i siebie samych - czytamy w uzasadnieniu projektu, do którego dotarł portal TVN 24.

- Czy kolejne święto jest nam potrzebne? Czy może to tylko kolejna okazja do pokazania się posłów i senatorów? Świętować potęgę nauki możemy na różne sposoby i nie tylko 19 lutego. Każde sięgnięcie po książkę jest hołdem dla tych wielkich naukowców, także nie rozumiem dlaczego z góry narzuca nam się coś takiego – reasumuje pani Alina.

Co myślicie o tym pomyśle? Czekamy na Wasze komentarze.

(ddtorun.pl)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

Gosc Gosc

6 3

Nie potrzebne to święto

13:50, 07.01.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Język polskiJęzyk polski

2 1

19. lutego - poprawna forma

17:49, 07.01.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tylko święta?Tylko święta?

2 1

bo leniuchom p/osłom nie się pracować? Kasę chcą brać za co? Może jeszcze podróże wraz z rodzinką zafundować Z. Girzyńskiemu, w te wolne dni?

19:02, 07.01.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Woyciech Woyciech

3 1

Święto państwowe nie jest równoznaczne z dniem ustawowo wolnym od pracy. Bez trudu można znaleźć projekt ustawy, nie trzeba wówczas bić piany, ani przywoływać p. Aliny. Pana Zenka spod spożywczaka też nie....

19:45, 07.01.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pani alinapani alina

2 0

pani alinie latwo mowic bo juz dawno siedzi na rencie lub emeryturze i ma duzo czasu na czytanie ksiazeczek o dupie maryni. Ja jestem za jak najwieksza liczba dni wolnych od pracy i tak mam za to placone 100 % mojego wynagrodzenia, nie pytajmy emerytow i rencistow co sadza o dniu wolnym od pracy bo ich to zwyczajnie nie dotyczy

20:31, 07.01.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ToruniakToruniak

1 1

Zamiast wymyślania nowych dni wolnych, może tak za obiecane ustawy by się zabrać. Gdzie ustawa o Radiofonii i Telewizji, o sposobie ściągania opłat. Ponad 5 lat mało czasu. Jak bierzecie przykłady z Francji, Niemiec i i w tej sprawie może się przydać podpowiedź. Ja płacę i jeszcze państwo dofinansowuje telewizję z moich podatków dodatkowo. Więc ile razy płacą ci co opłacają abonament.

22:10, 07.01.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany

Dimitrov

22:05, 2025-07-18

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko

Ttttrrrr

18:38, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.

Obserwator

18:32, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony

alexis

16:03, 2025-07-18

0%