Zamknij
REKLAMA

Toruń: kolejny dzień wolny od pracy? Pod projektem podpisał się Zbigniew Girzyński

09:09, 07.01.2020 | ddtorun.pl
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Redakcja

Toruń: kolejny dzień wolny od pracy? Pod projektem podpisał się Zbigniew Girzyński

W rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika Polacy mieliby obchodzić Dzień Nauki Polskiej – nowe święto państwowe, które nie jest równoważne z dniem wolnym od pracy, ale z hucznymi obchodami już tak.

Projekt o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej złożyło 26 posłów klubu PiS. Podpisali się pod nim m.in. Joanna Borowiak, Zbigniew Girzyński i Ryszard Terlecki. Projekt zaprezentuje poseł Michał Wypij z Porozumienia Jarosława Gowina.

- Nie za dużo tego świętowania? – pyta pani Alina, mieszkanka Torunia. – Może panowie posłowie i senatorowie zajęliby się czymś poważniejszym, a nie wymyślaniem kolejnego święta. Dla kogo to święto ma być? Bo zwykły Kowalski, czy Nowak, przy linii produkcyjnej, albo na kasie w sklepie, nie odczuje świętowania Dnia Nauki Polskiej.

Według wnioskodawców ustawa nie pociąga za sobą obciążenia dla budżetu państwa i samorządów. Miałaby wejść w życie z dniem jej ogłoszenia, czyli najprawdopodobniej już 8 stycznia, kiedy to projektem zajmą się posłowie z sejmowej komisji edukacji.

Jak podaje portal TVN 24, Dzień Nauki Polskiej będzie wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych. Stanowić będzie inspirację do pójścia w ich ślady. Wzmocni społeczny prestiż i zainteresowanie nauką.

Szczególne obchody miałyby się odbywać w Toruniu, mieście urodzin wielkiego astronoma – Mikołaja Kopernika, bo przecież 19 luty to rocznica jego urodzin.

- Dzień Nauki Polskiej stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa. Co więcej - ich odkrycia nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wpisują się także w przyrodzone człowiekowi dążenie do prawdy, dobra i piękna - a tym samy poznania i zrozumienia otaczającego nas świata i siebie samych - czytamy w uzasadnieniu projektu, do którego dotarł portal TVN 24.

- Czy kolejne święto jest nam potrzebne? Czy może to tylko kolejna okazja do pokazania się posłów i senatorów? Świętować potęgę nauki możemy na różne sposoby i nie tylko 19 lutego. Każde sięgnięcie po książkę jest hołdem dla tych wielkich naukowców, także nie rozumiem dlaczego z góry narzuca nam się coś takiego – reasumuje pani Alina.

Co myślicie o tym pomyśle? Czekamy na Wasze komentarze.

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

Gosc Gosc

6 3

Nie potrzebne to święto 13:50, 07.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Język polskiJęzyk polski

2 1

19. lutego - poprawna forma 17:49, 07.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tylko święta?Tylko święta?

2 1

bo leniuchom p/osłom nie się pracować? Kasę chcą brać za co? Może jeszcze podróże wraz z rodzinką zafundować Z. Girzyńskiemu, w te wolne dni? 19:02, 07.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Woyciech Woyciech

3 1

Święto państwowe nie jest równoznaczne z dniem ustawowo wolnym od pracy. Bez trudu można znaleźć projekt ustawy, nie trzeba wówczas bić piany, ani przywoływać p. Aliny. Pana Zenka spod spożywczaka też nie.... 19:45, 07.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pani alinapani alina

2 0

pani alinie latwo mowic bo juz dawno siedzi na rencie lub emeryturze i ma duzo czasu na czytanie ksiazeczek o dupie maryni. Ja jestem za jak najwieksza liczba dni wolnych od pracy i tak mam za to placone 100 % mojego wynagrodzenia, nie pytajmy emerytow i rencistow co sadza o dniu wolnym od pracy bo ich to zwyczajnie nie dotyczy 20:31, 07.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ToruniakToruniak

1 1

Zamiast wymyślania nowych dni wolnych, może tak za obiecane ustawy by się zabrać. Gdzie ustawa o Radiofonii i Telewizji, o sposobie ściągania opłat. Ponad 5 lat mało czasu. Jak bierzecie przykłady z Francji, Niemiec i i w tej sprawie może się przydać podpowiedź. Ja płacę i jeszcze państwo dofinansowuje telewizję z moich podatków dodatkowo. Więc ile razy płacą ci co opłacają abonament. 22:10, 07.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone