Zamiast tradycyjnej mapy wystarczy telefon. Kilka kliknięć - i o ptakach na Bydgoskim będziemy wiedzieć niemal wszystko.
Tak ma działać nowa aplikacja mobilna, jaką przygotował toruński magistrat. To ścieżka edukacyjno-przyrodnicza na terenach Bydgoskiego Przedmieścia.
- Chcieliśmy przygotować ścieżkę w nieco innym wydaniu, na miarę nowych technologii - mówi Szczepan Burak, dyrektor wydziału środowiska i zieleni toruńskiego magistratu, - Myślę, ze to jedyna tego typu ścieżka w regionie, a możliwe, że i jedyna w kraju. Jest nowoczesna, bardziej odporna na wandalizm niż ścieżki złożone z tradycyjnych tablic. Chcemy dzięki niej promować Bydgoskie Przedmieście.
Ścieżka liczy ok. 4,5 km i będzie się na niej znajdować sześć stacjonarnych punktów informacyjnych. Pierwszy będzie przy przy siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nazwy kolejnych to: Ptasi raj, Błonia Nadwiślańskie, Mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia, Park Miejski i Ogród Zoobotaniczny.
Poza tymi sześcioma tablicami na całej trasie ścieżki będą rozmieszczone mniejsze tabliczki z kodem QR. Jeśli zeskanujemy go telefonem, możemy pobrać aplikację (można ją pobrać także bezpośrednio ze sklepu Google, gdzie trzeba jej szukać pod nazwą „Ptaki w mieście”).
Aplikacja ma przede wszystkim nawigować i informować. Będzie to robić dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii - tzw. beaconów zamontowanych na tablicach. To niewielkie urządzenia, które wysyłają sygnał radiowy i łączą się ze smartfonami za pomocą złącz Bluetooth. Wystarczy zbliżyć się na ok. 7 metrów, by dostać kolejną porcję informacji.
Aplikacja ma też umożliwić poszukiwanie i rozpoznawanie gatunków ptaków. Żeby ten pomysł się udał, miasto musiało najpierw policzyć wszystkie gatunki ptaków występujące na Bydgoskim. Okazało się, że jest ich nie ponad 40, jak wcześniej myślano, a ponad 60.
Jak to będzie działać?
- Gdy zobaczymy jakiegoś ptaka, możemy w kilku prostych krokach zidentyfikować gatunek i zaznaczyć go na mapie - mówi Emilia Skłucka z GISgraph, projektkantka aplikacji. - Wystarczy określić wielkość, i kolor ptaka oraz podać, co w tej chwili robi.
Aplikacja będzie na razie działać na systemach Androida, ale niewykluczone, że w przyszłości obejmie też inne systemy. Będzie działać od piątku Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł ok. 50 tys. zł i w dużej części był sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.
0 0
Park na Bydgoskim Przedmieściu to świetne miejsce do spacerowania. I dobrze, że miasto wciąż inwestuje, aby podnosić jego atrakcyjność. Na pewno ciekawa rzecz nie tylko dla wielbicieli ptaków. Mam nadzieję tylko, że te punkty nie zostaną zdewastowane przez ludzi, którym nagle zaczną przeszkadzać.
0 0
Coś ciekawego i innowacyjnego, fajny pomysł na pewno
0 0
Kolejne marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Czy nie lepiej byłoby odkładać te pieniądze na przyszłe emerytury, których ma zabraknąć?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz