Zamknij
15:13, 15.08.2023

Skwer przy alei Jana Pawła II, na którym mieści się Pomnik Ofiar Hitleryzmu w Toruniu przez długi czas był wybrakowany, a dokładnej brakowało mu nazwy. 

Los skwerku uległ zmianie i teraz ma własną nazwę. Od teraz jest skwerem Oficerskiej Szkoły Artylerii. 

Uroczystość nadania imienia dla skwerku była podwójnie uroczysta. Po pierwsze odbyła się jako część toruńskich obchodów Święta Wojska Polskiego, a po drugie 100 lat temu, 1 czerwca 1923 roku powołano decyzją Marszałka Piłsudskiego Oficerską Szkołę Artylerii w Toruniu. Aby uhonorować okrągłą rocznicę tego wydarzenia postanowiono nazwać tak skwer mieszczący się nieopodal pomnika Marszała  Piłsudskiego.

- Nasze miasto było kolebką, miejscem, w którym rozwijały się różne siły zbrojne. To tutaj narodziła się Polska Marynarka Wojenna. Mieliśmy tutaj znakomity pułk lotniczy, wojska balonowe, słynny 63 pułk piechoty, który brał udział zarówno w wojnie Polsko-Bolszewickiej, jak i w Kampanii Wrześniowej, ale to artyleria związała się z Toruniem na dobre stała się symbolem naszego miasta. Buduje naszą społeczność, jest bardzo ważną częścią miasta Torunia.

- tak podczas uroczystości nadania imienia mówił przewodniczący Rady Miasta, Marcin Czyżniewski.

- Chce dzisiaj wszystkim polskim toruńskim artylerzystów gorąco za to podziękować i wręczyć uchwałę Rady Miasta o nazwaniu tego skweru skwerem Oficerskiej Szkoły Artylerii  - dodaje Czyżniewski.

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
Zobacz więcej fotorelacji
Dzień otwarty UMK
zobacz fotorelację
Energa Toruń 77 : 75 Artego Bydgoszcz
zobacz fotorelację
Kibice na HMP w Toruniu
zobacz fotorelację
Paweł Wiesiołek kończy karierę w Toruniu
zobacz fotorelację
Ceremonia wręczenia medali HMP
zobacz fotorelację
Anna Matuszewicz Mistrzynią Polski
zobacz fotorelację
Halowe Mistrzostwa Polski - dzień drugi
zobacz fotorelację
II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Toruniu
zobacz fotorelację
Pierwszy dzień meteorologicznej wiosny
zobacz fotorelację
Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce
zobacz fotorelację