Toruńskie sokoły wędrowne gniazdujące na nieczynnym kominie PGE Toruń, które można obserwować na żywo dzięki zamontowanym w gnieździe kamerom, przygotowują się do kolejnego okresu lęgowego:
PGE Energia Ciepła i należąca do niej spółka PGE Toruń, od 2010 roku współpracują ze Stowarzyszaniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół" w rozpowszechnianiu wiedzy i zainteresowania sokołami wędrownymi, poprzez możliwość podglądania na żywo rozwoju tych ptaków, objętych ścisłą ochroną. Również Fundacja PGE od lat wspiera Stowarzyszenie, przeznaczając środki na odbudowę populacji sokoła wędrownego w Polsce, w tym na remonty gniazd, obrączkowanie młodych osobników i projekty edukacyjne.
Teraz przed nami kolejny sezon lęgowy toruńskich sokołów.
- Sprzątnęliśmy gniazdo, sprawdziliśmy kamerę, aby można było bez przeszkód podglądać sokoły. W marcu ptaki będą składać jaja, w kwietniu, po 32 dniach inkubacji (wysiadywania) powinny się kluć młode. Liczymy, że również bieżący rok będzie dobry dla naszej pary
- mówi Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół”, opiekujący się gniazdami sokołów wędrownych w Polsce.
Sokoły wędrowne można podglądać online nie tylko w Toruniu, ale również na kominach elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdyni i Lublinie.
Obserwowanie życia ptaków, dzięki kamerom zamieszczonym w gnieździe, corocznie budzi zainteresowanie internautów (w 2022 roku było ponad 350 tys. wejść na podglądy gniazd wspieranych przez PGE Energia Ciepła) i pozwala lepiej zrozumieć dziką naturę zwierząt.
W 2022 roku toruńskie sokoły wędrowne doczekały się trzech młodych, a w 2021 roku czwórki potomstwa. Jak będzie w tym roku, to niedługo zobaczymy, obserwując online parę sokołów. Ptaki można oglądać na żywo TUTAJ.
0 0
To ile tam jest tych kominów?