Zamknij
REKLAMA
14:44, 06.02.2021

"Śnieg po kolana i zamarznięta Wisła". Pamiętacie takie zimy w Toruniu?

Obecnie w Toruniu cieszymy się zimą z prawdziwego zdarzenia. W najbliższych dniach ma być mroźnie, ale pięknie ośnieżone budynki i drzewa – rekompensują nam konieczność „łopatowania” śniegu z chodników. Wszelkie markety budowlane odnotowywały również ogromną sprzedaż sanek, których brakuje.

Wesołe zabawy na dworze, zjazdy na sankach, workach, jabłuszku – trwają nieprzerwanie od świtu do zmierzchu, a monstrualne bałwany cieszą oko mijających przechodniów.

 A jak było kiedyś? Zapraszamy naszych czytelników do bogatej fotogalerii autorstwa pana Andrzeja Kamińskiego. Przedstawione zdjęcia zimy pochodzą z albumu „Toruń w obiektywie fotoreportera 1960-2000” i ukazują nam zimę sprzed lat, jaka panowała w naszym mieście.  

Tory pękały od mrozu, rwały się sieci trakcyjne, pługi śnieżne grzęzły w zaspach. Na drogach były tylko ślady sanek.

Wtedy byliśmy dziećmi, cieszyliśmy się na tunele w zaspach, na zamarznięte jeziora i granie w hokeja. Jednak najlepszy był piec kaflowy w mieszkaniu mojej babci, przy którym ogrzewaliśmy się z braćmi po zabawach na śniegu. Moje wnuki teraz tego nie znają – wspomina pan Zbigniew, który pamięta ową „zimę stulecia” z końcówki lat 70-tych.

Polską Kronikę Filmową nr 1 z roku 1979 wypełnił bez reszty tylko ten temat. W salach kinowych rozlegał się dramatyczny głos spikera: "Gwałtowne śnieżyce, zamiecie i ostry mróz. Zima przypuściła atak na północy, od Suwałk, Gdańska i Szczecina przesuwając się w głąb kraju. Porywisty wiatr zasypał śniegiem drogi i szlaki kolejowe. Komunikacja niemal całkowicie sparaliżowana…"

W Toruniu tor saneczkowy na „Rudelce”, które było miejscem zabaw zimowych wszystkich dzieci z Bydgoskiego i Chełmińskiego przedmieścia jeszcze chyba nie widział takich tłumów i okrzyków radości. Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w lasach wokół Barbarki organizowało zimowe kuligi, co oczywiście uwiecznił na zdjęciach Andrzej Kamiński.

Zapraszamy do bogatej fotogalerii i podzielenia się z nami wspomnieniami odnośnie minionych zim.

[ALERT]1612618975503[/ALERT]

 

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz