Zamknij
14:11, 18.08.2025

Mija 45 lat od największej katastrofy kolejowej w historii powojennej Polski. W tragicznym zderzeniu pod Otłoczynem życie straciło 67 osób, a dziesiątki zostały ranne.

We wtorek, 19 sierpnia, mija dokładnie 45 lat od dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się o świcie 1980 roku pod Otłoczynem. Katastrofa, w której zginęło 67 osób, na zawsze zapisała się w historii jako największa tragedia kolejowa w powojennej Polsce. Wśród ofiar było siedioro mieszkańców Torunia.

Tragiczny poranek 19 sierpnia 1980 roku

O godzinie 4:18 z Torunia wyruszył opóźniony pociąg pospieszny do Łodzi, do którego doczepiono dwa dodatkowe wagony z wcześniejszego składu przybyłego z Kołobrzegu. Dwie minuty później z Otłoczyna ruszył pociąg towarowy. Jak ustalono, maszynista tego składu zignorował sygnał „stój!” i wjechał na niewłaściwy tor.

O 4:35 doszło do czołowego zderzenia. Siła uderzenia była tak ogromna, że wielu pasażerów zginęło natychmiast. Inni, uwięzieni w zgniecionych wagonach, umierali, czekając na pomoc. Katastrofa pochłonęła w sumie 67 ofiar, a 64 osoby odniosły obrażenia.

Makabryczne obrazy i świadectwa

Wąwóz pod Otłoczynem na długo zapisał się w pamięci uczestników akcji ratunkowej i świadków. Relacje, które w tamtym czasie próbowała blokować cenzura, opisują wstrząsający widok ciał leżących na dachach wagonów, lokomotyw oraz na stokach piaszczystego wąwozu.

Dziennikarz Zbigniew Juchniewicz relacjonował, jak straszny był obraz miejsca tragedii. Dramat tamtych chwil wspominał także lekarz Janusz Cettler, który ratował poszkodowanych: – Ludzki kadłub bez głowy i nóg wisiał na nadgarstku na tyle lokomotywy – opowiadał w rozmowie z „Faktem”. Jak dodawał, w wielu przypadkach mógł jedynie podać zastrzyk cierpiącym, nie mając możliwości ich wydobycia ze zmiażdżonych wagonów.

Pamięć o ofiarach

Tragedia pod Otłoczynem na zawsze zmieniła historię regionu. W 40. rocznicę wypadku Urząd Marszałkowski przygotował wystawę online „Pamiętając 19.08.1980”, która prezentuje archiwalne zdjęcia z akcji ratunkowej oraz fragmenty artykułu profesora Wojciecha Polaka „Katastrofa kolejowa w Brzozie pod Toruniem”.

Choć dziś mija już 45 lat, pamięć o ofiarach pozostaje wciąż żywa. Każdego sierpnia wspomina się osoby, które zginęły w tej tragedii, a wydarzenie z 1980 roku wciąż nosi miano największej katastrofy kolejowej powojennej Polski.

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
Zobacz więcej fotorelacji
Dzień Seniora w toruńskim Caritasie
zobacz fotorelację
Gala Speedway w CKK Jordanki
zobacz fotorelację
12-latka potrącona na pasach
zobacz fotorelację
Wypadek na A1 pod Lubiczem
zobacz fotorelację
Znicze na trasie po wypadku
zobacz fotorelację
Filmowcy w Toruniu
zobacz fotorelację
Akcja straży na starówce
zobacz fotorelację
Koncert w Ratuszu Staromiejskim
zobacz fotorelację
Arriva Polski Cukier Toruń 68 : 77 King Wilki Morskie Szczecin
zobacz fotorelację
Energa Toruń 60 : 66 1KS Ślęza Wrocław
zobacz fotorelację

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz