REKLAMA

9 dni i aż 35 wydarzeń - Spotkajmy się na "Spotkaniach"

15:00, 10.10.2017 | Adrian Aleksandrowicz
REKLAMA
Skomentuj
W Baju zobaczymy m.in, spektakl Król Maciuś I w wykonaniu aktorów z Bielska-Białej, fot. Teatr Baj Pomorski

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania" startuje już w najbliższy piątek. W programie pojawi się wiele nowości a Toruń odwiedzą grupy teatralne, które dotąd nie prezentowały się przed toruńską publicznością. Zapowiada się wielkie widowisko!

Toruński festiwal jest już znany w Polsce i za granicami, stał już się marką docenianą przed środowisko teatralne w Europie. To już 24. edycja imprezy, która popularyzuje teatr lalkowy dla dzieci i dla dorosłych. Przed oficjalnym startem "Spotkań", zobaczymy przedstawienia tworzone przez osoby niepełnosprawne z województwa kujawsko-pomorskiego. "Innym Okiem" to w tym roku 11 etiud. Oficjalny start zaplanowano na sobotę (14 października). Ulicami Torunia przejdzie wtedy barwna parada.

- Zaczynamy nieco później niż w ubiegłych latach, bo spotkamy się na Rynku Staromiejskim o godz. 16:45. Po nim nastąpi oficjalne otwarcie festiwalu, a o godz. 18. zobaczymy pierwszy spektakl - "Szelmostwa Skapena" w wykonaniu zespołu Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w reżyserii Pawła Aignera - zaprasza Zbigniew Lisowski, dyrektor festiwalu.

W tym roku podczas "Spotkań" do Torunia przyjedzie kilka bardzo uznanych i utytułowanych zespołów, które dotąd nie gościły na festiwalu - m.in. z Frankfurtu i Petersburga. W rywalizacji o festiwalowe nagrody zmierzy się 16 spektakli. Stawka konkursowa jest bardzo wysoka.

 - Grand prix festiwalu to 15 tys. złotych, jury dziecięce przyzna także swoje wyróżnienie w wysokości 5 tys. złotych, najlepszy reżyser otrzyma 2 tysiące, wysokość pozostałych nagród to po tysiąc złotych - wylicza Lisowski.

Od tego roku przyznawana będzie jeszcze jedna nagroda - przyznają ją przedszkolaki z Przedszkola Bimbambino. Otrzyma ją kreator najsympatyczniejszej postaci.

- Młodzi widzowie nie będą nagradzać aktora, tylko postać. Zapowiedzieli, że obejrzą wszystkie spektakle -tłumaczy Angelina Wieliczko-Skinder z Teatru Baj Pomorski. - W tym roku jeden dzień festiwalu poświęciliśmy w całości na spektakle dla naj-najów. Duży nacisk położyliśmy także na warsztaty dla nauczycieli i instruktorów teatralnych oraz dla dzieci i młodzieży. Odbędą się one we współpracy z Cafe Bajarka i CSW.

Festiwal będzie okazją do zwiedzania kilku wystaw - we foyer teatru zobaczymy obrazy Mikołaja Maleszy, zaś w sali konferencyjnej kolekcje lalek z całej świata.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania potrwa od 13 do 21 października. Patronem medialnym festiwalu jest portal DDTorun.pl.

REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2018