Zamknij
REKLAMA

Sezon naprawdę symfoniczny. Co przygotowała orkiestra?

11:20, 13.09.2017 | Adrian Aleksandrowicz
REKLAMA
Skomentuj
Co czeka nas w nowym sezonie? fot. Tomasz Berent

Poznaliśmy plany Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na sezon 2017/2018. Czego możemy oczekiwać po autorskiej koncepcji programu Marka Czekały i Mariusza Smolija?

To pierwszy sezon artystyczny w całości zaplanowany przez dyrektora Marka Czekałę i Mariusza Smolija. Proponują oni melomanom ambitny program, który zadowoli toruńską publiczność.

- Repertuar będzie otwarty dla jak najszerszego grona słuchaczy. Chcemy, żeby koneserzy muzyki byli zadowoleni, a i nowa publiczność trafiła na nasze koncerty - zapowiada dyrektor artystyczny TOS, Mariusz Smolij.

Co nowego przygotowano dla stałych odbiorców? Zadebiutują dwa mini festiwale, pierwszy nazwany "Siły natury" rozpocznie się 22 września.

- Idea festiwalu jest prosta, chcemy prezentować dzieła nieznanych twórców dotyczące znanych tematów. Pierwsza edycja "Sił natury" zatytułowana została "Ziemia, planety, gwiazdy" - dodaje Smolij.

Symfonicy duży nacisk położą na edukację, chcą także sięgać po repertuar dotąd pomijany. Stali bywalcy koncertów orkiestry będą mogli liczyć na prezentacje operowe w estradowym wydaniu oraz koncerty wzbogacone o dzieła fotograficzne i malarskie - dyrektor Smolij nawiązał już współpracę z grupą amerykańskich artystów "West Water Photography". Ich niespotykane zdjęcia będą stanowić plastyczne uzupełnienie kilku koncertów. 

Przed symfonikami trudne zadanie. Nagrają płytę z utworami skomponowanymi przez Romualda Twardowskiego.

TOS nie zapomina jednak o wielbicielach nieco mniej klasycznego i symfonicznego repertuaru. W repertuarze na nadchodzące miesiące znalazły się także koncerty z udziałem m.in. Daniela Olbrychskiego, Leszka Możdżera oraz finalistów programu The Voice of Poland: Krzysztofa Iwaneczko, Michała Grobelnego, Jagody Kret i Emilii Czekała.

Sezon rozpocznie się w najbliższy piątek (15 września). Symfonicy wraz z wybitną skrzypaczką Agatą Szymczewską zagrają utwory m.in. Verdiego, Ravela i Respighi'ego. Za pulpitem dyrygenckim stanie Mariusz Smolij.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2018