Toruń i Uniwersytet Mikołaja Kopernika idą ręka w rękę, obiecując bardziej zintegrowaną współpracę na rzecz mieszkańców i rozwoju miasta. Jakie korzyści może przynieść nam ten sojusz?
W trakcie inauguracji roku akademickiego 2024/2025 podpisano nowe porozumienie, które formalizuje dotychczasową współpracę naukowo-dydaktyczną między gminą a uniwersytetem. Dokument podpisali prezydent Torunia, Paweł Gulewski, oraz rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn.
Porozumienie zakłada realizację wielu wspólnych działań, w tym projektów badawczych, artystycznych, wsparcia eksperckiego, a także organizacji wydarzeń promujących miasto i uniwersytet.
Prezydent Torunia oraz władze uniwersytetu przedstawili ramy porozumienia podczas konferencji prasowej zorganizowanej w środę (16 października). Jak podkreślił wówczas prezydent Gulewski, współpraca ta ma kluczowe znaczenie.
- Spełnia się w sumie moje marzenia, ale również marzenia wszystkich Torunian, którzy chcą zacieśnienia współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Oczywiście nie jest tak, że wcześniej oba organizmy nie współpracowały ze sobą, natomiast od 1 października mamy ramy formalne tej współpracy.
- mówił prezydent.
Porozumienie ma na celu nie tylko wsparcie edukacyjne, ale również zacieśnienie więzi między mieszkańcami a instytucjami naukowymi. Współpraca ma przynieść realne korzyści dla obu stron.
Rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn, również zwrócił uwagę na znaczenie tej inicjatywy.
- Trudno sobie wyobrazić Toruń bez uniwersytetu, a uniwersytet bez Torunia
- stwierdził.
Mimo tak silnego wpisana uniwersytetu w tkankę miasta, to jak słusznie zauważyła obecna na konferencji prof. Marią Lewicka, przeciętny mieszkaniec Torunia w ogóle nie zauważa synergii pomiędzy uniwersytetem a miastem.
Uczelnie ma świetnych naukowców oraz renomowaną pozycję w rankingach, ale wydaje się być zupełnie odrębnym bytem, który dla osób z poza środowiska akademickiego jest na co dzień niezauważana. Jednak już teraz zaczęło się to zmieniać Wspomniane zostały m.in. badania archeologiczne na Bulwarze Filadelfijskim prowadzone przez zespół prof. Wojciecha Chudziaka, a także współpraca z prof. Marią Lewicką w obszarze psychologii miejsc i konsultacji społecznych dotyczących zachodniej części Winnicy.
472111:44, 22.10.2024
Znakomicie. To dobry kierunekj, brawo Prezydent brawo UMK 11:44, 22.10.2024
szyderca13:18, 22.10.2024
A czy UMK zamierza dalej promować współpracę uczelni z krajem, który regularnie gwałci prawa człowieka korzystając z niewolniczej pracy Ujgurów, pozbawiając demokracji mieszkańców Hong-Kongu i przygotowując inwazję na niepodległy Tajwan? 13:18, 22.10.2024
Nicnierobienie 17:03, 22.10.2024
Czytam te ogólniki i nie widzę ani jednego konkrety. Będziemy współpracować - fajnie. Jakbym słyszał miss - będę walczyła o to żeby na świecie był pokój - też fajnie. 17:03, 22.10.2024
Fałsz20:58, 22.10.2024
2 0
Fałszywe: ukrainiada.....i pandemiada Stupid-19....
wtedy też szli ręka w rękę 20:58, 22.10.2024