Społeczność UMK w żałobie. Zmarł były dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK.
W wieku 88 lat zmarł prof. Romuald Jerzy Drzewiecki, malarz i architekt wnętrz, były dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK.
Romuald Drzewiecki urodził się 25 listopada 1933 r. w Gniewkowie na Kujawach. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu został studentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Studia ukończył w 1955 r., uzyskując dyplomy w zakresie malarstwa (pracownia prof. Stanisława Borysowskiego) oraz architektury wnętrz (pracownia prof. Stefana Narębskiego).
Po studiach prowadził aktywną działalność artystyczną z zakresu malarstwa, architektury wnętrz, scenografii i wystawiennictwa.
W 1964 r. został nauczycielem akademickim na Wydziale Sztuk Pięknych.
Co istotne od 1996 do 2002 r. pełnił funkcję dziekana Wydziału Sztuk Pięknych.
Zorganizował dziesięć wystaw indywidualnych. Wielokrotnie brał udział w zbiorowych wystawach ogólnopolskich, takich jak: Ogólnopolska Wystawa Młodego Malarstwa, Rzeźby i Grafiki (Sopot 1959, 1963, 1965) III Międzynarodowe Biennale Grafiki (Kraków 1964), II O.W. Polskiego Malarstwa Współczesnego (Szczecin 1965), II Festiwal Rysunku (Wrocław 1968).
Warto dodać, że prof. Drzewiecki realizował swoje pasje artystyczne w zakresie scenografii i przygotował trzynaście pełnych spektakli, głównie w teatrach lalkowych.
Prof. Romuald Jerzy Drzewiecki był wielokrotnie odznaczany: Złotym Krzyżem Zasługi (1980), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999), Medalem Edukacji Narodowej (1995) oraz Medalem za zasługi położone dla rozwoju Uczelni (UMK 2002).
Ponadto otrzymał Medal 40-lecia UMK za wkład pracy w jego rozwój (1987), Medal 50-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (1995) i Medal 50-lecia Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (1996).
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Warszawie.
Toruniak20:41, 21.06.2022
Jeden z niewielu zdolnych ludzi na UMK. Niestety teraz zaleski wepchnie jakiegoś swojego wafla, jak to miało miejsce już wcześniej.
Morfeusz 12:17, 22.06.2022
W młodych jest przyszłość Nasza nadzieja na lepsze jutro 🤗🤗🤗
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany
Dimitrov
22:05, 2025-07-18
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko
Ttttrrrr
18:38, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.
Obserwator
18:32, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony
alexis
16:03, 2025-07-18