Zamknij

Toruń: Szczepan Twardoch i Christoph Hein z prestiżową nagrodą. Za co konkretnie?

10:55, 25.04.2019 online Aktualizacja: 14:20, 25.04.2019
Skomentuj Małgorzata Szejnert i Navid Kermani odebrali nagrody w 2018 roku    Fot. UMT Małgorzata Szejnert i Navid Kermani odebrali nagrody w 2018 roku Fot. UMT

Toruń: Szczepan Twardoch i Christoph Hein z prestiżową nagrodą. Za co?

W 2019 roku Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego otrzymają Christoph Hein i Szczepan Twardoch.

Informacja o tegorocznych laureatach została przekazana podczas konferencji prasowej w urzędzie miasta w dniu 23 kwietnia 2019 roku.

- Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego przyznawana jest od 1996 roku. Orszak tych, którzy do tej pory zostali ta nagrodą wyróżnieni to najlepsze nazwiska w literaturze polskiej, niemieckiej i europejskiej. Jako pierwsi otrzymali ją Wisława Szymborska i Gunter Grass – przypomniał na wstępie prezydent Michał Zaleski.

W 2019 roku wyróżnieni zostali Christoph Hein – ze strony niemieckiej i Szczepan Twardoch – ze strony polskiej. Nagrody wręczane są naprzemiennie w obu partnerskich miastach – w roku 2019 odbędzie 9 czerwca 2019 roku w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu w obecności władz miejskich Torunia i Getyngi. Laureaci otrzymają okolicznościowe dyplomy, medale oraz nagrodę finansową w wysokości 5000 euro, fundowaną przez oba miasta.

- Christoph Hein w swej twórczości porusza problematykę osób wyobcowanych, wykluczonych ze społeczeństwa, nie stroni przy tym od wątków autobiograficznych. Opowiada o tym, jak historia wkracza w życie jednostki i co z tego wynika. Jest to naprawdę bardzo mądra i dojrzała proza, nietypowa jeśli chodzi o współczesne czasy, w których dominują trendy popkulturowe – opowiadała dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK profesor nadzwyczajny, która w 2019 roku weszła w skład kapituły przyznającej nagrodę.

Sylwetkę Szczepana Twardocha przybliżył dr hab. Radosław Sioma.

– Twardoch ma kilka swoich ulubionych tematów. Przede wszystkim zajmuje się problematyką męskiej tożsamości. Z drugiej strony – jako Ślązak – także tożsamości narodowej, splotu śląsko-niemiecko-polskiego. Stałym tematem jest też specyficzne ujęcie historii - bardzo często łączy różne perspektywy czasowe, jakby chciał zajrzeć  za podszewkę historii, albo w tym zderzeniu teraźniejszości i przeszłości znaleźć swój własny punkt spojrzenia na to, co minione – wyjaśnił dr hab. Radosław Sioma.

Literacka Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego przyznawana jest pisarzom polskim i niemieckim, niezależnie od rodzaju ich twórczości, za wybitne dokonania artystyczne i zasługi dla szeroko pojętej humanistyki, w tym przede wszystkim dla dzieła pojednania państw, społeczeństw i narodów, w którym słowu pisanemu przypadła  rola szczególna i ważna.

Nagrodę przyznaje kapituła obradująca podczas czteroletniej kadencji. W latach 2019-2022 w pracach kapituły wezmą udział: dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK, dr Adam Marszałek, dr hab. Radosław Sioma, prof. dr hab. Leszek Żyliński.

[ALERT]1556183487487[/ALERT]

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%