REKLAMA

Od Nowego Roku zmiany w wynagrodzeniach! Kto zarobi więcej?

09:30, 31.12.2016 | A.W.
REKLAMA
Skomentuj
Minimalne wynagrodzenie ma wynosić 2000 brutto, fot.depositphotos

8 sierpnia 2016 r. ustawę w tej sprawie podpisał Andrzej Duda, prezydent Polski. 

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie od 1 stycznia do 2000 brutto. To znaczy, że na rękę (czyli netto) do pracownika trafi ok 1.459 zł. Co na to torunianie?

- Z jednej strony fajnie, bo podwyżki zawsze są mile widziane - przyznaje Agata, absolwentka UMK z Bydgoskiego Przedmieścia, która właśnie zaczęła swoją pierwszą pracę "na słuchawkach". - Dla młodych to zawsze coś pozytywnego. Ale z drugiej strony nie oszukujmy się: kto dorosły będzie w stanie utrzymać siebie i rodzinę za niecałe tysiąc pięćset złotych na miesiąc? Przecież tego się nie da zrobić.

Od 1 stycznia 2017 r. zmieni się też stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych. Przy kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę wynoszącej 2000 zł, wynosić będzie – zgodnie z przepisami ustawy - 13 zł za godzinę. W latach kolejnych wysokość tej stawki ma być uzależniona od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę.

- Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej to spełnienie jednej z najważniejszych obietnic złożonych przez premier Beatę Szydło w exposé - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapowiadając zmiany. - Kończymy wreszcie z kilkuzłotowymi stawkami dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

Ustawa ma przeciwdziałać nadużywaniu umów cywilnoprawnych i chronić osoby otrzymujące wynagrodzenie na najniższym poziomie. Dokument likwiduje również przepisy różnicujące wysokość minimalnego wynagrodzenia dla pracownika etatowego ze względu na staż pracy. Obecnie pracownik w pierwszym roku pracy musi otrzymać co najmniej 80 proc. płacy minimalnej. Po zmianach wszyscy pracownicy, niezależnie od stażu pracy, będą otrzymywać minimalne wynagrodzenie w jednakowej, pełnej wysokości. 

[ZT]2690[/ZT]

Ilu pracowników dotyczy zmiana? Według GUS wyłącznie na takich umowach pracuje 700 tys. Polaków, czyli 4,4 proc. zatrudnionych, a dla 400 tys. osób stanowią one dodatkowe źródło dochodów. Większość z nich nie mogła wybrać innej formy pracy. 1,36 mln osób otrzymywało w 2014 r. wynagrodzenie brutto nieprzekraczające płacy minimalnej.

A co Wy myślicie o zmianach?

(A.W.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2017