Zamknij

Polacy dostali więcej do kieszeni, ale nie spieszą się z wydawaniem. Dlaczego?

12:00, 29.03.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos

Dochód rozporządzalny na osobę wzrósł o rekordowe 14,4 proc. – informuje "Puls Biznesu". Skąd taki wynik i dlaczego Polacy nadal ostrożnie wydają pieniądze?

Jak podaje "Puls Biznesu", w 2024 roku przeciętny dochód rozporządzalny na osobę wyniósł 3167,17 zł. Uwzględniając inflację, oznacza to realny wzrost aż o 14,4 proc. To największy wzrost tego wskaźnika od co najmniej dwóch dekad.

Dla porównania – w 2022 roku odnotowano realny spadek dochodów, a w 2023 r. jedynie symboliczny wzrost o 2,1 proc. Wyniki za ubiegły rok robią więc duże wrażenie.

Co stoi za wzrostem?

Jak wskazuje dziennik, na tak duży wzrost dochodu rozporządzalnego wpłynęło kilka czynników. Wśród nich m.in.: podwyżka płacy minimalnej, wzrost średnich wynagrodzeń w przedsiębiorstwach, wysoka waloryzacja emerytur i rent przez ZUS, zwiększenie świadczeń na dzieci,– podwyżki w sektorze publicznym.

To wszystko sprawiło, że Polacy faktycznie dysponowali większą ilością pieniędzy niż w poprzednich latach.

Efekt wcześniejszej inflacji

Jednak jak zauważa Urszula Kryńska, ekonomistka PKO BP, przyczyn takiego skoku należy doszukiwać się w przeszłości. Jej zdaniem, to właśnie wysoka inflacja z poprzednich lat napędziła m.in. waloryzacje świadczeń i wymusiła wzrost wynagrodzeń – najpierw tych ustawowych, później także w pozostałych branżach. Jej zdaniem raczej nie ma co liczyć na powtórkę z tak wysokiego tempa wzrostu dochodów w 2025 roku 

Polacy mają więcej, ale wydają ostrożnie

Choć dane GUS pokazują wyraźny wzrost zamożności, nie przekłada się to na dynamiczny wzrost konsumpcji. Jak podaje „PB”, wciąż utrzymuje się ostrożność w wydatkach. Może to wynikać z niepewności geopolitycznej, ale również z doświadczeń ostatnich lat, kiedy inflacja mocno uderzyła w siłę nabywczą gospodarstw domowych.

Obawy o przyszłość sprawiają, że mimo wyższych dochodów, wielu Polaków woli oszczędzać lub zachować większy dystans do zakupowego entuzjazmu.

(PB/PAP/W.P)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%