Niedziele handlowe w 2023 roku po raz pierwszy układają się bardzo nietypowo. Wszystko przez to, że jedna z nich wypada w... Wigilię.
Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie w marcu 2018 r. W pierwszym okresie (do końca 2018 r.) lista handlowych niedziel była stosunkowo obszerna, ponieważ sklepy mogły być otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Dodatkowe niedziele handlowe wyznaczono przed Wielkanocą (jedna) i Bożym Narodzeniem (dwie).
W 2019 roku handel był dozwolony już tylko w każdą ostatnią niedzielę miesiąca oraz - jak wcześniej - w jedną niedzielę przed Wielkanocą i dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzeni.
Obecny kalendarz niedziel handlowych obowiązuje od 2020 r. Lista niedziel handlowych została w nim ograniczona do siedmiu w roku. Sklepy mogą być otwarte w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także - bez zmian - przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem.
Przepisy dotyczące ograniczenia handlu w niedziele były uszczelniane, ponieważ sieci handlowe omijały je, np. "zmieniając się" w placówki pocztowe. Były też przypadki otwierania w marketach czytelni lub przychodni.
Podobnie jak przez trzy ostatnie lata, w roku 2023 handel będzie możliwy bez ograniczeń w siedem niedziel.
Krótka ściąga, jak wypadają niedziele handlowe w 2023 r:
Po raz pierwszy od wprowadzenia zakazu handlu w niedziele dojdzie do sytuacji, kiedy niedziela handlowa przypadnie 24 grudnia, czyli w Wigilię.
Taka sytuacja została przewidziana w ustawie ograniczającej handel w niedziele. Zgodnie z jej zapisami sklepy będą tego dnia otwarte. Będzie to jednak nietypowa niedziela handlowa, ponieważ sklepy będą czynne do godz. 14:00.
W 2023 roku będzie więc siedem niedziel handlowych. Różnica będzie polegała na tym, że będzie sześć pełnych niedziel handlowych, a siódma zostanie skrócona.
Kolejny przypadek, kiedy niedziela handlowa przypadnie w Wigilię będzie miał miejsce w 2028 r.
Obowiązujący w niedziele zakaz handlu przewiduje kilkadziesiąt wyjątków. W niedziele niehandlowe zakupy można zrobić m.in. na stacjach paliw, w aptekach czy salonach prasowych. Czynne mogą być również kwiaciarnie, restauracje i placówki pocztowe.
We wszystkie niedziele otarte mogą być również małe sklepy, w których za ladą stanie właściciel. Handel odbywa się także na targowiskach takich jak pchli targ, czy EkoJarmark organizowany w co drugą niedzielę na ul. Piwnej.
JP HWDP 18:58, 26.12.2022
A pisiory z wodogłowiem będą przyklaskiwać że to dobrze ze zamknięte w niedzielę
Brak śliny by pluc na tych co są za ograniczaniem wolności
A jak komuś się nie podoba praca w niedzielę to zmień pracę, sam pracuje wszystkie święta i mi to pasuje 18:58, 26.12.2022
mieeetek 22:15, 26.12.2022
3 0
pisowska dzicz decyduje jak mamy żyć...
70letni dziwak, niezaradny życiowo, bez rodziny, konta, prawa jazdy, zainteresowań, żyjący w bańce stworzonej przez klakierów..wie lepiej co dla nas dobre. 22:15, 26.12.2022