Zamknij

Pakiet antyinflacyjny jeszcze w grudniu? Tak mówi premier!

15:22, 29.11.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Pakiet antyinflacyjny jeszcze w grudniu? Tak mówi premier!

Jak powiedział podczas poniedziałkowej konferencji w Pyrzowicach na Śląsku szef rządu, wszystkie elementy tarczy inflacyjnej, które zostały zaprezentowane w ubiegłym tygodniu "są już przedmiotem prac".

Postaramy się wdrożyć pakiet antyinflacyjny jeszcze w grudniu - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że niektóre jego elementy będą przedmiotem wtorkowych prac rządu.

Premier zapewnił, że wszystkie te elementy pakietu, które będą wymagały prac ustawowych "w błyskawiczny sposób, już jutro (...) będą omawiane, a te, które będą musiały trafić do Sejmu, trafią w błyskawiczny sposób".

"Zgodnie z naszą regułą wiarygodności i sprawczości postaramy się wdrożyć ten pakiet jeszcze w grudniu, tak żeby niektóre jego elementy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, a niektóre potem, mogły wejść w życie od 1 stycznia 2022 r." - powiedział szef rządu.

Podczas czwartkowej konferencji premier ogłosił założenia tarczy antyinflacyjnej o wartości do 10 mld zł. Tarcza składa się z sześciu elementów: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych - poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie.

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP, ograniczenie dynamiki rosnących cen paliw ma nastąpić wskutek obniżenia od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. "Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej" - napisano.

Planowane jest obniżenie stawki VAT na gaz ziemny dla odbiorców tego gazu za pomocą narzędzi podatkowych. Wskazano na obniżkę VAT do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące - od stycznia do marca 2022 r.

"Oprócz szczególnej pomocy najbardziej potrzebującym, którzy otrzymają dodatki, chcemy solidarnie i sprawiedliwie złagodzić negatywne efekty wzrostu cen energii elektrycznej. Są one spowodowane kryzysem gazowym oraz wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETOS). Dlatego proponujemy: zwolnienie z akcyzy z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh dla gospodarstw domowych; obniżenie akcyzy na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE" - napisano w informacji przekazanej PAP.

Obniżka VAT na energię elektryczną do 5 proc. ma obowiązywać przez trzy miesiące w okresie styczeń-marzec 2022 r.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

BerixBerix

9 1

Tarcza Antyinflacyjna, która wzmocni inflację... Brawo PIS... 16:29, 29.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

eeeeeeeeeeeeeeeeeeee

6 0

jak mówi to mówi i tle ,to patologiczny kłamca z tego Matołuszka Amen 18:55, 29.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HeheheHehehe

6 0

Ileż można dodrukowywać pustych papierków...... 22:16, 29.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mikimiki

6 0

Krzywogęby jest tak wiarygodny jak Kurski i TVPis a nosek rośnie ....... 22:43, 29.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

:-):-)

4 0

Komuna wrocila .Socjalisci liberalni z pis walcza z czyms co sami stworzyli .Tak dziala socjalizm .Wiecie skad niby nadwyzka budzetowa?Z tego ,ze okradaja inflacja m.inn. ludzi plus kreatywna ksiegowosc .Jka to lupnie to dziadkow spytajcie jak to bylo zyc za komuny .Juz 21 stopien zasilania nadchodzi czyli braki pradu . 07:49, 01.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GomułkaGomułka

2 0

wykapany. Tylko mu ten środek z załganego łba zgolić. 10:52, 01.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

koniec bliskokoniec blisko

2 1

Po to jest pandemia : https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/cyfrowy-zloty-jest-przyszloscia-prezes-gpw-o-tym-co-czeka-nasza-walute/3vw7929. Paszport covidovy, potem ID, pieniądz elektroniczny i social credit system. Paszporty to przygotowanie. Dlatego tak pchają na szczepienia. Poza tym jak pieniądz ma termin ważności to nie masz oszczędności, nic nie możesz posiadać itd. Proste. Śpijcie dalej rodacy i koniecznie liczcie respiratory..... 13:15, 01.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%