Zamknij
REKLAMA

Toruń: odrestaurowano zabytkowe kamienice na starówce. Robią wrażenie!

07:42, 11.05.2021 | ddtorun.pl/informacja prasowa
Skomentuj Fot. Natalia Przytarska
REKLAMA

Toruń: odrestaurowano zabytkowe kamienice na starówce. Robią wrażenie!

W miejscu łączącym Rynek Staromiejski z ul. Chełmińską odremontowane zostały zabytkowe kamienice.

Kamienice znajdują się w reprezentacyjnej części miasta – na obszarze Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pierwsza z nich przy Rynku Staromiejskim 26 była pierwotnie gotycka, trójosiowa z wysokim szczytem o charakterystycznym zdobnictwie okuciowym. Ta na rogu ulicy Chełmińskiej i Rynku Staromiejskiego pochodzi ze średniowiecza. Znana jest także jako kamienica Pod Złotym Koziorożcem, bowiem w XVIII w. mieściła się w niej gospoda o tej nazwie.

W okresie swojej świetności posiadała charakterystyczny szczyt ze ślimacznicami, który zwieńczony był figurą alegoryczną. W XIX i XX wieku obie kamienice zostały całkowicie przebudowane – usunięto zdobienia nadając budynkom prosty charakter.

Nowego blasku kamienicom nadał kończący się obecnie kompleksowy remont. Prace objęły renowację klatki schodowej, nawierzchni podwórza oraz wymianę instalacji elektrycznej.

Zadbano także o termoizolację oraz nową elewację budynków. Koszt prac wyniósł łącznie 919 454,04 zł. Realizatorem ich była firma wyłoniona w drodze przetargu BUD-POL.

Warto wspomnieć, że w latach 2018-2019 Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu przeprowadził w kamienicach modernizację systemu ogrzewania. Zastąpiono wcześniejsze piece kaflowe centralnym ogrzewaniem oraz podłączono budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej. Prace te były współfinansowane z Programu KAWKA II i wyniosły 219 996,80 zł.

Wykonany został wtedy także remont dachu, roboty termoizolacyjne ścian pod dachem oraz remont kominów.

[ALERT]1620711700444[/ALERT]

 

(ddtorun.pl/informacja prasowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%