Muzeum Historii Partaczy to jedyne miejsce w mieście ukazujące życie dawnych rzemieślników. Dzięki nim przeniesiesz się do średniowiecza i wcielisz się w nieznane ci do tej pory role.
Aktywna obecność firmy w social media to najlepsza i najskuteczniejsza droga pozyskiwania klientów w tych trudnych, pandemicznych czasach. Dlatego też powstała akcja "Lokalnie Lojalni", która połączyła firmy z toruńskimi influencerami - gwiazdami internetu.
Jurorzy plebiscytu, których śledzą setki tysięcy osób recenzują produkty i usługi firm, dzięki czemu oferta toruńskich przedsiębiorców trafia wprost do potencjalnych klientów. W akcji nie mogło zabraknąć Muzeum Historii Partaczy.
Niestety branża turystyczna najbardziej ucierpiała na skutek pandemii związanej z COVID-19. Zamknięte lotnisko, hotele, bary, restauracje, muzea oraz inne obiekty kulturalne. Przez długi czas nie mieliśmy możliwości podróżowania, zwiedzania i poznawania otoczenia. To wszystko spowodowało, że teraz czeka nas turystyczny restart. Turystyka kształtuje się na nowo.
Sezon turystyczny, który właśnie się rozpoczyna będzie zupełnie inny od tych, które znaliśmy dotychczas. Możemy jednak wykreować nowe kierunki, w których skoncentrujemy się na odkrywaniu najbliższej okolicy.
Toruń to pierniki, Mikołaj Kopernik oraz rzemieślnicy. Dawny Toruń rozwijał się m.in dzięki handlowi, a wraz z handlem kwitło toruńskie rzemiosło. Korzystając z oferty Toruńskich Partaczy poznasz miasto z innej perspektywy.
Muzeum Historii Partaczy to interaktywna forma poznawania historii Torunia oraz toruńskich rzemieślników, kupców i partaczy, skierowana zarówno do dzieci jak i dla dorosłych. To atrakcja turystyczna zarówno dla wycieczek szkolnych, grup zorganizowanych, ale także turystów indywidualnych. Jest to jedyne miejsce w Toruniu ukazujące życie rzemieślników.
Siedziba "partackiego świata" znajduję się w ścisłym centrum Starego Miasta Torunia.
Koronawirus pokrzyżował ci wiele wyjazdowych planów? Długi weekend zbliża się wielkimi krokami, a Ty wciąż nie masz planów i nie wiesz co robić? Poznaj idealny pomysł na długi weekend czy uatrakcyjnienie swojego urlopu! Tam w prosty sposób oderwiesz się od codzienności i odkryjesz nieznane oblicze miasta.
To zupełnie inna, nowa forma atrakcji turystycznej. Zdecydowanie różni się od tych, które już znamy, ponieważ skupia się na historii miasta związanej z handlem czy kupiectwem.
Przekraczając partaczne progi, zobaczycie w jaki sposób swoje życie prowadzili średniowieczni rzemieślnicy, na czym polegała ich codzienna praca. Co więcej! To wy zostaniecie tymi rzemieślnikami a co odważniejsi otrzymają prestiżowy tytuł "Partacza"!
Warsztaty prowadzone są w trzech przestronnych salach, mogących jednorazowo pomieścić grupę do 60 osób. Co w obecnych czasach niezwykle ważne, "Toruńscy Partacze" posiadają dużo sal i patio, co pozwala uczestniczyć w warsztatach z zachowaniem dystansu społecznego. Dzięki temu zajęcia tam prowadzone są bezpieczne. U Partaczy jest również kącik kawowy dla opiekunów, odrębna szatnia i zaplecze sanitarne dla gości.
W ofercie znajduje się warsztat czerpania papieru i kaligrafii, gdzie wszystko kręci się wokół papieru, pieczęci i pisma. Poznasz zasady i zastosowanie pieczęci urzędowych. Spróbujesz także swoich sił w trudnej sztuce jaką jest kaligrafia oraz przekonasz się, że pisanie gęsim piórem nie jest tak proste, jak wydawać by się mogło.
Na warsztacie piernikarskim snuć będziemy opowieści o pierniku i jego ciekawej historii, o tajnikach pracy toruńskich piernikarzy oraz o szerokiej gamie właściwości orientalnych przypraw korzennych i najróżniejszych ich zastosowaniach.
Podczas interaktywnych warsztatów również wykonasz własnoręcznie piękną skórzaną sakiewkę, którą zabierzesz ze sobą do domu. Dowiesz się także jak pozyskiwano i obrabiano skórę oraz jakie przedmioty codziennego użytku można było z niej wykonać.
Tkactwo to jedno z najstarszych rzemiosł jakie zna człowiek. Zostaniesz również tkaczem. Nie potrzebny Ci talent. Wystarczy odrobina chęci i cierpliwości aby przy pomocy ramki tkackiej i nici stworzyć ozdobę na rękę.
Możesz skorzystać także z niepowtarzalnej okazji wybicia starotoruńskiej monety na pamiątkę. Poznasz tajniki pracy mincerza i dowiesz się do czego służyły dawne mincerskie narzędzia. Po co mincerzowi młot, kowadło i stempel? A czym są cany? To dopiero zagadka!
U "Toruńskich Partaczy" możesz skorzystać także z warsztatów szczytniczych, rycerskich oraz wysłuchasz partackich opowieści.
Na koniec, niezależnie od wybranych warsztatów, każdy z uczestników zabiera ze sobą do domu na pamiątkę wykonane w trakcie warsztatu dzieło.
Inicjatywa Toruńskich Partaczy to nowy, świeży pomysł na poznanie historii poprzez interesujące połączenie wiedzy historycznej i czynnego zaangażowania gości.
Za swoją pracę Toruńscy Partarze zebrali klika prestiżowych wyróżnień. To laureaci m.in. Orłów Turystyki, Tourism Trends Awards oraz znaku Made in Toruń.
Jurorka plebiscytu "Lokalnie Lojalni" Ewa Wilmanowicz już odwiedziła te magiczne miejsce. Zobaczcie, krótki filmik z wizyty, a także dzieło jakie wykonała.