Zamknij
REKLAMA

Coca-cola jako odrdzewiacz? Czyli jak torunianie obchodzą system!

16:57, 21.02.2021 | A.Ś.
Skomentuj fot. A.Ś.
REKLAMA

Coca-cola jako odrdzewiacz? Czyli jak torunianie obchodzą system!

Podatek cukrowy nałożono od 1 stycznia 2021 roku. Już w pierwszych dniach nowego roku pojawiły się informacje o podwyżkach sięgających nawet ponad 40 proc. dla napojów gazowanych, coli czy energetyków. Jak sobie z tym radzą Torunianie? Czy mają sposób na obejście systemu? A może faktycznie kupują mniej słodzonych napojów, w trosce nie tyle co o zdrowie – jak o swój portfel?

Dla wyjaśnienia, nowy podatek składa się z dwóch części – stałej i zmiennej. Pierwsza z nich wynosi 0,50 zł za litr w sytuacji, kiedy zawartość substancji słodzącej nie przekracza 5 g na 100 ml napoju. Druga część wynosi 0,05 zł za każdy gram cukru lub słodzika powyżej tej granicy. Opłata nie obejmie napojów z zawartością soków owocowych i warzywnych powyżej 20 proc oraz izotoników. Jednocześnie napoje energetyzujące (zawierające np. taurynę i kofeinę) są obciążone dodatkową opłatą w wysokości 10 gr za litr.

- Jeśli chodzi o mnie, to naprawdę u mnie w domu pije się mało gazowanych napoi typu Coca-cola czy Pepsi. Kilka butelek kupujemy przy okazji świąt albo jakiś imprez. W kwietniu biorę ślub i liczę na to, że odbędzie się wesele, dlatego ostatniego dnia starego roku jak w szale kupowaliśmy zgrzewki pepsi. Dziś cena za tą samą butelkę jest dwa razy wyższa – opowiada Michał.

- Niektórzy komentują, że nie stać nas będzie na coca-colę, która podobnie jak w komunizmie, będzie towarem luksusowym, na który stać będzie nielicznych. Tych najbogatszych. W sieci pojawiają się coraz to nowsze memy, komentujące obecną rzeczywistość – dodaje Anna, narzeczona Michała.

- Słyszałem też o tym, że Polacy wymyślili jak obejść nowy podatek. Chcą sprowadzać colę jako odrdzewiacz i tak samo ją sprzedawać, jednak jeszcze nie spotkałem osobiście takiego śmiałka – komentuje Rafała, student wynajmujący stancję w Toruniu. – Na razie przy okazji jakiś spotkań studenckich kupujemy napoje z Biedronki, one również podrożały, jednak ponad 10 zł za dużą butelkę pepsi w osiedlowym sklepiku to zdecydowanie za dużo.

Czy doczekamy się w sklepach specjalnych działów z odrdzewiaczami? Duże sieci handlowe nie będą ryzykować kontroli i potencjalnych kar, mniejsze, prywatne sklepy mogą jednak pomysł podchwycić.

- Ciężko się odzwyczaić, nasza rodzina – ja, żona i dwójka dzieciaków – do obiadu wypijaliśmy zazwyczaj jedną butelkę napoju, gazowanego i mega słodkiego. Teraz kupujemy rzadziej, raczej wybieramy jakieś soki do rozrabiania z wodą albo samą wodę. Jednak to już nie to samo. Wiem, że to zgubny nałóg, ale ciężko to rzucić. Wstyd przyznać, że bardziej robię to dla portfela niż dla zdrowia – reasumuje Mariusz.

Co sądzicie o nowym podatku? Zapraszamy do podzielenia się z nami Waszą opinią.

[ALERT]1613923007008[/ALERT]

 

(A.Ś.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Angel.Angel.

4 3

Ja kupuję nadal,pomimo podwyzek.
Te 0 %,czyli bez cukru tez podrożały.Ciekawe dlaczego,skoro niby''podatek cukrowy'' poszedł w górę.A w ''0%'' cukru nie ma.
19:36, 21.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LolLol

3 0

Zamiast cukru jest słodzik, który z tego co się orientuję też został w jakiś sposób opodatkowany 21:56, 21.02.2021


LolLol

4 0

Swoją drogą to większość słodzików w takich napojach to jeszcze gorszy syf niż ten cukier. Więc w sumie wpada się z deszczu pod rynnę 21:58, 21.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PawelBydgoskie PawelBydgoskie

1 0

To nie jest żadne obejście systemu. To jest wreszcie sprzedawanie produktu zgodnie z jego przeznaczeniem. 10:00, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ktosktos

0 0

To nie dlugo z Anglii beda wozic cole 20:52, 24.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%