Zamknij
REKLAMA

Toruń: będą pieniądze dla toruńskiej gastronomii od marszałka. Po 3 tysiące dla...

10:13, 18.11.2020 | ddtorun.pl/materiały prasowe
Skomentuj Fot. Redakcja
REKLAMA

Toruń: będą pieniądze dla toruńskiej gastronomii od marszałka. Po 3 tysiące dla...

Samorząd województwa pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą na wsparcie restauracji, kawiarni i klubów, które znalazły się w dramatycznej sytuacji w wyniku lockdownu w pierwszej połowie roku i obecnych obostrzeń przeciwepidemicznych.

Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział, że jeszcze w ciągu tygodnia uruchomiony zostanie mechanizm, który pozwoli na przywrócenie zlikwidowanych miejsc pracy i utrzymanie tych, które są zagrożone.

- Dla wielu firm tej branży kolejne w tym roku zamknięcie lokali to katastrofa. Dlatego zdecydowałem, że wszędzie tam, gdzie musiało dojść do zwolnień lub miejsca pracy są zagrożone  będziemy do czasu ponownego otwarcia lokali przekazywać pomoc w wysokości 3 tysięcy złotych miesięcznie na pracownika. Mamy na ten cel przygotowane środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Zakładamy, że od grudnia te pieniądze będą mogły trafić bezpośrednio do przedsiębiorców – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Do spotkania gospodarza województwa i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego z przedstawicielami gastronomików, liderami ulicznych protestów w Toruniu z 5 i 12 listopada,  doszło w miniony piątek (13 listopada).

Marszałek Piotr Całbecki, który właśnie objął współprzewodnictwo w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, zadeklarował wówczas wszelką możliwą pomoc podkreślając, że większość środków i kompetencji w tej sprawie jest po stronie rządu.

Powołał też zespół pod przewodnictwem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, który zajął się zredagowaniem uargumentowanego apelu do rządu RP o dedykowaną pomoc i odblokowanie branży, wypracowaniem najbardziej pomocnych w obecnej sytuacji narzędzi wsparcia, a także wypracowaniem formuły dialogu branży gastronomicznej z samorządami lokalnymi.

W tym ostatnim przypadku chodzi o uwrażliwienie prezydentów miast, burmistrzów i wójtów na problemy gastronomii w obecnej sytuacji i możliwe wsparcie ze strony miast i gmin, np. w formie zawieszenia czynszów za lokale komunalne.

W skład zespołu wchodzą dyrektorzy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i Wojewódzkiego Urzędu Pracy, szefowie marszałkowskich instytucji zarządzającymi funduszami na pożyczki oraz dyrektorzy departamentów odpowiedzialnych za rozwój gospodarczy i fundusze europejskie w urzędzie marszałkowskim. Pierwsze robocze spotkanie odbyło się w poniedziałek (16 listopada), termin kolejnego wyznaczono na koniec tygodnia.

Wśród propozycji przedstawionych przez samorząd województwa są także m.in. dogodna, uwzględniająca postulaty restauratorów ścieżka kredytu obrotowego (z zerowym oprocentowaniem), udzielanego przez Kujawsko-Pomorski Fundusz Kredytowy.

Szczegóły są uzgadniane. Wiadomo, że sytuacja nie wszystkich przedsiębiorstw gastronomicznych jest zła, chodzi o stworzenie takich warunków naborów wniosków o wsparcie, by pieniądze trafiły rzeczywiście do tych, którym obecny kryzys najbardziej dał się we znaki. 

W skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego apelu zarządu województwa, poza wezwaniem do rozważenia przynajmniej częściowego odmrożenia branży, znajduje się lista instrumentów, które pomogłyby restauratorom przetrwać najtrudniejsze czasy (m.in. umorzenie składek do ZUS i zaległych podatków, bezzwrotne wsparcie w ramach specjalnego rządowego funduszu, dopłaty do wynagrodzeń pracowniczych).

[ALERT]1605687325285[/ALERT]

(ddtorun.pl/materiały prasowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

QbcQbc

9 4

Przecież w Toruniu branża gastronomiczna zatrudnia na lewe umowy pod stołem. Z okresem prubnym za który nie płaci a tu 3 koła na pracownika. A kiedy jakąś pomoc dla pracowników bo 900 zł Kuronia to kpina w mieście bezrobocia. 11:15, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

T-TT-T

7 2

Hojny ten marszałek. Jednym zabierze , ominie, oleje a dla swoich zawsze ma? 17:09, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolaPola

5 2

Tak, mam pewność, czas zmienić narodowość i płacić podatki innemu państwu. To państwo wspiera bogatych a biednych kroi. 17:14, 18.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Mario34Mario34

2 0

Bardzo dobrze mówisz Pola. Ja też to właśnie zauważyłem. Nieźle dziadoski ten kraj! 21:16, 18.11.2020


może CBA?może CBA?

7 2

Może by tak sprawdzić ile ludzi zatrudnia ten car regionu P. Całbecki w tym swoim dworze i ilu jest tak jego całkowicie oddanych jemu kolesi ,ile im płaci i jakie mają zakresy obowiązków , jak ich premiuje? 20:22, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlAl

4 2

Ile to ma kosztować i komu zabierze ??? 20:44, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%