Zamknij
REKLAMA

Toruń: ważna informacja dla rodziców. Można otrzymać dodatkowe pieniądze!

08:52, 20.06.2020 | ddtorun.pl
Skomentuj fot. depositphotos
REKLAMA

Toruń: ważna informacja dla rodziców. Można otrzymać dodatkowe pieniądze!

Do 28 czerwca przedłużone zostanie prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Skorzystają z niego także rodzice dzieci w wieku do lat 8.

- Mimo niezakończonego procesu legislacyjnego rodzice dzieci do lat 8 mogą składać wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres od 25 maja do 28 czerwca 2020 roku zarówno do ZUS, jak i do płatników składek, czyli pracodawców i zleceniodawców.  Płatnicy składek, którzy wypłacają zasiłki powinni, więc przyjmować wnioski za ten okres. Natomiast wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego zarówno przez ZUS jak i płatników składek będzie dokonywana dopiero po wejściu w życie ustawy – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko albo, jeśli niania lub dzienny opiekun nie mogą zapewnić opieki z powodu COVID-19. Otrzymają go również ci rodzice, którzy nie wysłali dzieci do otwartej już placówki i sami się nimi opiekują.

Co ważne rodzic nabywa prawo do zasiłku opiekuńczego bez okresu wyczekiwania, jeśli jest objęty ubezpieczeniem chorobowym (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej) -  dodaje rzeczniczka.

Nie zmieniły się zasady ubiegania się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy oraz wzór oświadczenia do jego uzyskania.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, rodzic musi złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, a jego wzór znajduje się na stronie www.zus.pl.

Jeśli zasiłek będzie wypłacał ZUS, to pracodawca albo zleceniodawca będzie musiał przekazać do ZUS oświadczenie rodzica razem z zaświadczeniem Z- 3 albo Z-3a. Może to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

W takim przypadku skan oświadczenia, potwierdzonego za zgodność z oryginałem, dołącza do zaświadczenia Z-3 albo Z-3a.

Jeśli rodzic złożył wniosek o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach z powodu zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko) przed wejściem w życie ustawy, potraktujemy go, jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dalszy okres. Okres tego zasiłku nie będzie wliczony do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. 

[ALERT]1592635754714[/ALERT]

 

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (1)

katarzyna8888katarzyna8888

0 0

Potrzebujesz pilnej pożyczki, aby sfinansować swój biznes lub cel osobisty? jesteśmy certyfikowanym i uprawnionym prywatnym kredytodawcą posiadającym międzynarodową licencję. Oferujemy pożyczki firmom biznesowym, firmom i osobom prywatnym według przystępnej stopy procentowej w wysokości 4,25%. Może to być pożyczka krótko- lub długoterminowa, a nawet jeśli masz słaby kredyt, przetworzymy twoją pożyczkę, jak tylko otrzymamy twoje podanie. jesteśmy niezależną instytucją finansową. Przez lata zdobyliśmy doskonałą reputację, udzielając różnego rodzaju pożyczek tysiącom naszych klientów.
E-mail: [email protected] 22:29, 25.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz