Zamknij

Toruń ma efektywny system ciepłowniczy

ddtorun.pl/materiały prasowe 11:04, 11.02.2020 Aktualizacja: 11:06, 11.02.2020
Skomentuj Fot. Nadesłana Fot. Nadesłana

Toruń ma efektywny system ciepłowniczy 

Toruński system ciepłowniczy, dzięki kogeneracyjnej elektrociepłowni gazowej PGE Toruń należącej do PGE Energia Ciepła, jest efektywny energetycznie. Współczynnik, który mierzy tą efektywność, osiągnął w 2019 roku bardzo wysoką wartość. Co ważne, zaplanowanie dostawy ciepła z efektywnego systemu ciepłowniczego w ramach inwestycji, istotnie wpływa na obniżenie kosztów budowy.

Toruńscy inwestorzy chętnie przyłączają budynki do sieci ciepłowniczej. Każdy nowopowstający budynek, zgodnie z obowiązującym prawem, musi spełnić wymogi dotyczące efektywności energetycznej, która w dużej mierze zależy od źródła ogrzewania. Współczynnik Wpc*, mierzący tą efektywność im jest niższy, tym jest to korzystniejsze dla inwestora, bo wpływa na obniżenie kosztów wybudowania inwestycji. Wartość tego współczynnika jest niezbędna projektantom, planującym ogrzewanie dla klienta .

- Dzięki wytwarzaniu ciepła w kogeneracji w oparciu o paliwo gazowe, wartość współczynnika Wpc dla systemu ciepłowniczego w Toruniu za 2019 r. wyniosła 0,36. To efekt przeprowadzenia zmian w technologii wytwarzania: z węglowej na gazową. Stąd obecnie mamy wyższą wartość współczynnika w stosunku do  poziomu 1,46, który charakteryzował sieć do 2016 roku, gdy ciepło wytwarzane było w kotłach węglowych, bez procesu kogeneracji. W celu poprawy efektywności energetycznej systemów, spółki należące do PGE Energia Ciepła, inwestują również w sieci ciepłownicze. Obecnie w Toruniu 60 proc. sieci to nowoczesna infrastruktura oparta o rury preizolowane i nadal wymieniamy kolejne odcinki. W ciągu ostatnich 15 lat toruńska spółka wybudowała około 35 kilometrów sieci ciepłowniczych. Wszystko to wpływa na efektywność systemu i bezpieczeństwo dostaw ciepła dla naszych klientów – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Korzystanie z efektywnego systemu ciepłowniczego pomaga inwestorom spełnić wymogi określone w przepisach budowlanych dotyczących efektywności energetycznej budynku czyli zapewnienia komfortu użytkowania przy jednoczesnym najniższym zużyciu energii przez budynek.

- System ciepłowniczy w Toruniu charakteryzuje się wysoką efektywnością. Wysoka wartość współczynnika Wpc w 2019 roku to bardzo dobry wynik. Dzięki temu koszty budowy inwestycji wraz z instalacją do odbioru ciepła sieciowego będą dla klientów niższe. Gdyby nie korzystali z efektywnego systemu ciepłowniczego, musieliby ponieść dodatkowe koszty związane np. z koniecznością  budowy wentylacji mechanicznych z rekuperacją czy korzystać z takich systemów jak pompy ciepła, solary lub zwiększyć grubość przegród termoizolacyjnych. Wszystko to powiększyłoby koszty planowanej nowej inwestycji przez klienta. Całe szczęście w Toruniu nie musimy się tym martwić – mówi Wiesław Kusiński, właściciel biura projektowego.

Od stycznia 2020 roku weszły w życie zmiany w prawie energetycznym i budowlanym, które kładą nacisk na wybór ciepła sieciowego, wtedy, gdy istnieją techniczne i ekonomiczne możliwości przyłączenia budynku do sieci. Zmiany w prawie wprowadziły również dodatkowe obowiązki dla autorów projektów budowlanych. Stąd też PGE Toruń, przeprowadziła w styczniu spotkanie dla przedstawicieli biur architektonicznych, aby wyjaśnić nową rolę projektantów w procesie przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej.

- Znowelizowane przepisy regulujące obowiązek przyłączenia do sieci ciepłowniczej nakładają na autorów projektów budowlanych zobowiązanie do weryfikacji istnienia technicznych i ekonomicznych warunków przyłączenia. Warto podkreślić, że oświadczenia w tym przedmiocie są obowiązkowym załącznikiem do wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę– mówi mecenas Piotr Zamroch z kancelarii specjalizującej się w problematyce przyłączenia obiektów do sieci ciepłowniczej.

Podstawą do sformułowania oświadczenia o możliwości lub jej braku podłączenia do sieci przez projektanta, jest pozyskanie informacji z PGE Toruń, czy istnieje techniczna i ekonomiczna możliwość przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej. W tym celu projektant lub inwestor powinien złożyć do PGE Toruń zapytanie w formie pisemnej. Aby to ułatwić, PGE Toruń umieściła na swojej stronie internetowej www.pgetorun.pl wzór takiego formularza.

(ddtorun.pl/materiały prasowe)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

przesyłprzesył

2 1

Toruń miałby już drugie żródło ciepłownicze, gdyby Tusek i jego pacany nie zablokowali na ponad dekadę
bioceo z Portu Drzewnego. Można byłoby już pozbyć się kopciuchów w zach. części miasta- Bydgoskie, na Starówce oraz części lewobrzeża.

15:05, 11.02.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FlpFlp

0 0

Czekam chwili gdy nam lewactwo wymarznie. No przeciez nie beda chyba placic o. Taduszowi za ogrzewanie

10:56, 14.02.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany

Dimitrov

22:05, 2025-07-18

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko

Ttttrrrr

18:38, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.

Obserwator

18:32, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony

alexis

16:03, 2025-07-18

0%