Zamknij

Toruń może stać się niebawem tzw. miastem - "DroneReady". Co to dokładnie oznacza?

11:26, 25.02.2019 online Aktualizacja: 11:30, 25.02.2019
Skomentuj Fot. Nadesłana Fot. Nadesłana

Już wkrótce Toruń może stać się tzw. miastem „DroneReady”. Oznacza to, że nad miastem będzie mógł odbywać się autonomiczny ruch bezzałogowych statków powietrznych.

Jesienią 2018 roku prezydent Michał Zaleski podpisał z Polskim Funduszem Rozwoju i Metropolią Górnośląski-Zagłębiowską porozumienie wzajemnym wsparciu i wymianie doświadczeń związanych z usługami bezzałogowych statków powietrznych. W Toruniu już zostały podjęte działania mające na celu przygotować miasto do wprowadzenia autonomicznego ruchu bezzałogowych statków powietrznych (BSP) do końca 2019 roku.

Pierwsze spotkanie toruńskiej grupy roboczej mającej wspierać to działanie odbyło się 15 lutego 2019 roku w siedzibie Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.  Jej koordynatorem jest Paweł Słupski, prezes Instytutu Wspierania Nowych Technologii. W skład grupy wchodzą przedstawiciele jednostek organizacyjnych miasta Toruń, Polskiego Funduszu Rozwoju, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych, Instytutu Wspierania Nowych Technologii oraz branży dronowej.

W pierwszej kolejności zespół ma opracować i wdrożyć system pilotażowy, który ma wspierać walkę z problemem, jakim są tzw. dzikie wysypiska śmieci. Drony zostaną w nim wykorzystane do monitorowania wyznaczonego obszaru w celu namierzenia nielegalnych składowisk odpadów, zidentyfikowania i ujęcia sprawców. W planach jest także wprowadzenie monitoringu infrastruktury drogowej, by przeprowadzić analizę natężenia ruchu i stanu dróg. Z kolei Dariusz Werschner, prezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych zaproponował, by województwo kujawsko-pomorskie, w tym Toruń, stało się częścią pilotażu międzymiastowego. Z jednego z toruńskich szpitali miałby odbyć się pierwszy przelot transportowy na trasie Toruń-Warszawa, co w przyszłości umożliwiłoby szybkie dostarczanie np. krwi czy narządów do przeszczepu.

Rezultaty prowadzonych pilotaży zostaną zaprezentowane podczas czwartej edycji DroneTech World Meeting, który odbędzie się 18-19 października 2019 r. w Toruniu. Zgodnie z koncepcją U-Space, miasta europejskie zostaną przystosowane do wdrożenia autonomicznego ruchu bezzałogowych statków powietrznych (BSP) do końca 2019 roku. Za przestrzeń powietrzną do 150 m nad miastami odpowiadają samorządy (z wyłączeniem przestrzeni podległej wojsku), dlatego to miasta zobowiązane są do podjęcia działań na rzecz przystosowania do ruchu dronów (stworzenie autostrad dronowych, opracowanie zasad, dostosowanie technologii, koordynacja ruchu powietrznego).

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

XxXx

1 0

Czy w tym mieście naprawdę nie ma innych potrzeb? 23:01, 25.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ciekaweciekawe

3 0

ciekawe ile dronów zginie lub spadnie komuś na łeb 16:25, 28.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jo agajo aga

2 0

ciekawe jak poradzą sobie z materiałem jaki może być nagrywany przez drony. Zgodnie z ustawą amotorzy muszą mieć kurs pilotażu na używanie drona o RODO nie wspomnę. Prezydencie jest wiele innych problemów w Toruniu do rozwiązania bardziej przyziemnych................... 19:17, 28.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KtośtamKtośtam

0 0

Bardzo dobrze!!Łapać te świnie, co po lasach śmieci wyrzucają!!!Łapać i karać surowo!! 07:42, 04.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%