Zamknij
REKLAMA

Bogata oferta dla biznesu - jak samorząd województwa wspierał przedsiębiorców?

10:00, 04.01.2019 | online
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Zdjęcie ilustracyjne/Depositphotos

Wspieranie innowacyjności, pożyczki na założeniu firmy, rozwój działalności przedsiębiorstw na zagranicznych rynkach, szkolenia dla pracowników oraz przygotowanie preferencyjnych pożyczek i kredytów – w mijającym roku wsparcie rozwoju przedsiębiorczości było jednym z priorytetowych działań samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Środki na rozwój przedsiębiorczości pochodzą przede wszystkim z Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego co czwarta złotówka trafia do biznesu. Pieniądze są przeznaczane między innymi na wprowadzanie produktów innowacyjnych, rozwój infrastruktury technicznej, wprowadzanie produktów na rynki zagraniczne, rozwój przedsiębiorstw akademickich czy szkolenia pracowników. Do 14 stycznia trwa konkurs, w którym przedsiębiorcy mogą uzyskać do 500 tysięcy zł. tzw. dotacji zwrotnej. Środkami z RPO dysponują także Lokalne Grupy Działania, które w swoich konkursach przewidują dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej i rozwój istniejących już firm.

- Jednym z zadań samorządu województwa jest wsparcie przedsiębiorców na różnym fazach rozwoju - od pomysłu o założeniu firmy do zdobywania rynków zagranicznych. W 2018 roku dla każdego z tych etapów oferowaliśmy różnorodną pomoc: dofinansowania, pożyczki czy wsparcie eksperckie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Na rzecz przedsiębiorców prężnie działają marszałkowskie instytucje otoczenia biznesu, dysponując preferencyjnymi pożyczkami, na które składają się środki pochodzące również z RPO. Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy proponuje pożyczki do 50 tys. złotych na założenie własnej firmy (oprocentowanie 0,5%), pożyczki na inwestycje i rozwój, mikropożyczki dla nowych firm (do 100 tys. zł), pożyczki inwestycyjne do 1 mln zł oraz pożyczki na badania i rozwój (do 2 mln zł). Kujawsko-Pomorska Agencja Innowacji oferuje pożyczki przede wszystkim na działania badawczo-rozwojowe (do 2 mln zł), a także dotacje do 3 mln zł na prace badawczo-rozwojowe oraz do 68 tys. zł na opatentowanie wynalazków. Z kolei Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju proponuje pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw udzielane za pośrednictwem pośredników finansowych (lista instytucji dostępna na www.kpfr.pl) oraz atrakcyjnie oprocentowane pożyczki na rozwój, inwestycje, pożyczki obrotowe oraz na zakup nieruchomości do 2 mln złotych.

Bogatą ofertę dla biznesu przedstawia Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego. Wśród propozycji znajdują się: wsparcie na usługi doradcze dla firm, dofinansowanie na kursy i szkolenia dla pracowników, granty dla firm na wsparcie eksportu (do 200 tysięcy euro), w tym opracowanie strategii wejścia na rynki zagraniczne (do 30 tys. zł) oraz informacje, szkolenia i doradztwo dla firm z zakresu prowadzenia działalności na rynkach Unii Europejskiej (w ramach Sieci Enterprise Europe Network).

Początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z przestrzeni biurowej oferowanej przez, działające od 2015 roku, Regionalne Inkubatory Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Firmy pracujące z użyciem danych mogą korzystać nowoczesnego centrum przetwarzania danych w Toruniu Exea Data Center, która oferuje miejsce w certyfikowanej serwerowni z bezpieczną infrastrukturą i usługami IT dla biznesu: cloud, backup danych, kolokacja serwerów, obsługa informatyczna. Natomiast w strukturze Urzędu Marszałkowskiego działa także Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestora, które przedstawia ofertę inwestycyjną dla firm oraz informuje o uzbrojonych terenach inwestycyjnych w województwie kujawsko-pomorskim.

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone