Zamknij
REKLAMA

Kolejny inwestor wkracza do akcji! Będą miejsca pracy

15:17, 21.12.2018 | .
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Depositphotos/Zdjęcie ilustracyjne

Ponad 22 mln zł zainwestuje jeden z polskich liderów produkcji pasz w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To już piąty inwestor w PSSE, który otrzymał decyzję o wsparciu swojej inwestycji według nowych, obowiązujących od połowy roku zasad.

Przedsiębiorcą, który wraz z decyzją o wsparciu inwestycji otrzymał od Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej możliwość zwolnienia z podatku dochodowego, jest spółka Sano – Nowoczesne Żywienie Zwierząt sp. z o.o.  Firma znajduje się  w czołówce liderów produkcji pasz dla zwierząt gospodarskich.

Inwestor planuje inwestycję w gminie Płużnica (powiat Wąbrzeźno) w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie po zakupie działki, wybuduje halę przemysłową do produkcji pasz wraz z linią produkcyjną do granulacji oraz magazyn. Przedsiębiorca zadeklarował nakłady inwestycyjne w wysokości ponad 22 mln zł oraz utworzenie co najmniej ośmiu nowych miejsc pracy.

Ustawa, która zmieniła zasady funkcjonowania stref ekonomicznych, weszła w życie 30 czerwca 2018 r., zniosła granice stref.  Jej główne założenie polega na tym, że zwolnienie z podatku dochodowego na okres od 10 do 15 lat jest niezależne od miejsca inwestycji. Nowy system rozszerzył zasięg terytorialny Specjalnych Stref Ekonomicznych z niewielkich, wydzielonych części kraju na teren całej Polski, tworząc Polskę Strefę Inwestycji.  Zróżnicował także kryteria przyznawania pomocy w zależności od jakości inwestycji, sytuacji gospodarczej w regionie i jego strategicznych potrzeb zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

To piąta decyzja wydana przez PSSE według nowej ustawy. Pierwsza decyzja, przyznana spółce Plastica z województwa kujawsko-pomorskiego, była jednocześnie pierwszą w kraju. Łącznie przedsiębiorcy zadeklarowali inwestycje na poziomie 246 mln zł i utworzenie ponad 110 nowych miejsc pracy. Cztery z planowanych inwestycji powstaną na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Cztery decyzje zostały wydane firmom polskim,  a jedna – spółce z kapitałem zagranicznym. Najmniejsza inwestycja szacowana na 2 mln zł planowana jest przez mikroprzedsiębiorstwo z Gdańska, a największa – szacowna na 80 mln zł przez spółkę z Portugalii.

Dotychczas wydane decyzje o wsparciu inwestycji otrzymały spółki:

  • Plastica, spółka z Grupy Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, woj. kujawsko-pomorskiego, planowana inwestycja - 82 mln zł oraz zatrudnienie 10 nowych pracowników.
  • Spółka Hanzatec, polskie mikorprzedsiębiorstwo, woj. pomorskie, planowana inwestycja -   2 mln zł i 6 miejsc pracy. 
  • Odlewnia Żeliwa Lisie Kąty, woj. kujawsko-pomorskie , planowana inwestycja - 60 mln zł i  12 miejsc pracy.
  • RTE Poland, spółka należąca do portugalskiej Grupy RTE, inwestycja planowana w woj. kujawsko-pomorskim,  80 mln zł i 70 nowych miejsc pracy.
  • Sano – Nowoczesne Żywienie Zwierząt sp. z o.o. , woj. kujawsko-pomorskie, planowana inwestycja - 22 mln zł i 8 nowych miejsc pracy. 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone