Zamknij

EKUZ czy prywatna polisa turystyczna? Wady i zalety

00:00, 24.05.2018 materiał partnera
Skomentuj Fot. depositphotos Fot. depositphotos

Dużą wadą wydawanej bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest to, że refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne za granicą. W przeciwieństwie do ubezpieczenia turystycznego, nie pokrywa kosztów transportu pacjenta do Polski czy akcji ratowniczej.

EKUZ jest honorowany wyłącznie w 28 państwach Unii Europejskiej oraz 4 Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), do którego należą Norwegia, Islandia, Liechtenstein oraz Szwajcaria. W odróżnieniu od polisy turystycznej, nie posiada również dodatkowej ochrony jak ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), bagażu czy usług Assistance.

Czym jest EKUZ?

Najdłuższy okres ważności EKUZ to 5 lat i taki okres mogą ją otrzymać emeryci pobierający świadczenia emerytalne. Kolejny okres ważności to 12 miesięcy dla osób odprowadzających składki czy studentów zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego przez uczelnię, a także 6 i 2 miesiące – m.in. obowiązuje w przypadku osób bezrobotnych, które są zarejestrowane w urzędzie pracy. W razie, gdyby turysta potrzebował pomocy medycznej w czasie pobytu za granicą, to w podstawowym zakresie zostanie sfinansowana przez polski NFZ.

Jednak koszty procedur medycznych są różnorodne w krajach UE i EFTA. NFZ refunduje wyłącznie taką kwotę, na jaką dana procedura jest wyceniona w Polsce. Jeżeli jakaś usługa medyczna za granicą jest droższa niż w naszym kraju, to NFZ za pośrednictwem EKUZ sfinansuje część równą wartości usługi nad Wisłą, a powstałą w ten sposób różnicę turysta będzie musiał pokryć z własnych środków. Oczywiście, jeżeli usługa za granicą jest równa w swojej wartości usłudze w Polsce lub od niej tańsza, NFZ pokrywa wówczas pełne koszty.

Ponadto w niektórych krajach opieka medyczna jest zorganizowana na bazie współfinansowania usług przez pacjentów. Oznacza to, że część kosztów pokrywa państwo, a część pokrywają sami pacjenci. Stawki są zwykle zryczałtowane i za każdym razem na tym samym poziomie, niezależnie od tego, jak poważna choroba lub uraz sprowadziła pacjenta do lekarza. W takiej sytuacji NFZ za pomocą EKUZ pokrywa wyłącznie tę część kosztów, która w danym kraju jest finansowana przez publiczną służbę zdrowia. Pozostałą część turysta musi opłacić z własnych środków. Tak więc do zalet EKUZ zaliczyć można:

  • bezpłatność wyrobienia karty,
  • pokrycie części poniesionych przez pacjenta kosztów opieki medycznej w publicznych placówkach.
  • Niewątpliwie wadą EKUZ jest:
  • nie zawsze jest ona wystarczająca z uwagi na różne ceny usług medycznych w krajach UE lub EFTA,
  • nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia z uwagi na różnorodne typy organizacji opieki medycznej,
  • nie pokrywa kosztów transportu pacjenta do Polski czy akcji ratowniczej za granicą,
  • nie ma dodatkowej ochrony w postaci OC, NNW, ubezpieczenia bagażu czy usług Assistance.

Przed wyjazdem za granicę warto więc sprawdzić dokładnie, w jakich krajach ta karta działa, w jakim wymiarze i w jakim zakresie. Powinno też się zweryfikować to, które kraje wymagają współpłacenia za usługi przez pacjentów. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie EKUZ w wakacyjnapolisa.pl.

Jak zatem zapewnić sobie pełne finansowanie leczenia za granicą? Rozwiązaniem może być dobrowolne ubezpieczenie prywatne.

Polisa turystyczna jako optymalna ochrona w czasie wyjazdu

Polisa turystyczna działa nieco inaczej. Przede wszystkim, to ubezpieczony decyduje o jej zakresie i kwotach, jakie będą mu udostępnione na pokrycie kosztów leczenia. Może się ubezpieczyć na większą lub na mniejszą sumę gwarantowaną przez towarzystwo.

Polisa turystyczna pozwala otoczyć ochroną nie tylko życie i zdrowie ubezpieczonego (koszty leczenia, akcja ratunkowa lub poszukiwawcza), ale również jego majątek (ubezpieczenie bagażu podróżnego lub OC w życiu prywatnym). Takie rozwiązanie to ogromne udogodnienie.

Ubezpieczenie indywidualne działa w ten sposób, że w razie zdarzenia ubezpieczony musi je zgłosić do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, a to po przeanalizowaniu wniosku wypłaca mu pieniądze z polisy. Po tym, jak pieniądze trafią na konto ubezpieczonego, może je on dowolnie wykorzystać. Może za ich pomocą opłacić faktury wystawione przez zagraniczny szpital, co z reguły jest najlepszym rozwiązaniem, ale również może je przeznaczyć na coś zupełnie innego.

O tym, jak różnorodne są to polisy i jak bardzo można je dopasować do swoich potrzeb i oczekiwań można się przekonać przeglądając ubezpieczenia turystyczne z wakacyjnapolisa.pl. Zaletą indywidualnego dopasowania oferty będzie:

  • możliwość samodzielnego wybrania kwoty ubezpieczenia;
  • możliwość samodzielnego wybrania zakresu ochrony;
  • brak uzależnienia od stawek za usługi medyczne w Polsce;
  • szeroki zakres ochrony.

Jak zatem zadziałać by ubezpieczyć się maksymalnie kompleksowo? Najlepiej będzie wybrać obydwie opcje. EKUZ sfinansuje to, co leży w zakresie jego możliwości, a resztę będzie można pokryć za pomocą pieniędzy z polisy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PodroznikPodroznik

1 0

Zawsze mam jedno i drugie 20:34, 24.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%