Zamknij
REKLAMA

Premier w Toruniu: Trzeci most powstanie w Porcie Drzewnym. Trasa pobiegnie między świątynią a elektrownią geotermalną

11.00, 01.04.2017 POG
Skomentuj Trzeci most może kosztować ok. 285 mln zł, fot. Tomasz Berent
REKLAMA

Trzeci most drogowcy w Toruniu przez lata był w sferze marzeń mieszkańców. Teraz staje się rzeczywistością. Szefowa rządu zadeklarowała, że kolejna przeprawa przez Wisłę powstanie w Porcie Drzewnym.

Beata Szydło nie przyjechała dzisiaj do Torunia z pustymi rękoma. W otoczeniu władz województwa i Torunia ogłosiła dziś, że w budżecie państwa zostały zarezerwowane pieniądze na budowę trzeciej toruńskiej przeprawy drogowej przez Wisłę. Nie przez przypadek gościła dzisiaj na konferencji w Porcie Drzewnym, bo właśnie tam ma powstać nowy most, który będzie częścią zachodniej obwodnicy grodu Kopernika i docelowo połączy drogę krajową nr 15 z drogą krajową nr 91 przy strefie ekonomicznej w gminie Łysomice.

Ta inwestycja została uznana za jedną z kluczowych nie tylko dla rozwoju Torunia i Kujawsko-Pomorskiego, ale również dla całego kraju - podkreślała premier podczas swojej wizyty w Toruniu.

Ale tej inwestycji nie byłoby bez lobbingu toruńskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, którzy rozpoczęli starania o pieniądze na most zachodni już na początku parlamentarnej kadencji, czyli ponad rok temu. Do tej pory trzymali jednak w tajemnicy rozmowy prowadzone z szefową rządu i wicepremierem Mateuszem Morawieckim. Kluczową rolę w tych rozmowach odegrał właśnie Morawiecki, według którego zachodnia obwodnica Torunia otworzy przed inwestorami kolejne wielkie kompleksy nieruchomości.

A dlaczego Port Drzewny? To nie jest przypadek. Budowa mostu zachodniego i trasy mostowej ma bowiem zostać połączona z uruchomieniem elektrowni geotermalnej, którą planuje tam Fundacja Lux Veritatis należąca do o. Tadeusza Rydzyka. To będzie innowacyjny projekt na skalę europejską. Ciepło pozyskiwane z głębi ziemi ma bowiem ogrzewać nawierzchnię trasy mostowej - jezdnie, chodniki i ścieżki rowerowe, mają być wykonane z trwałego asfaltu lanego (takiego jak na trasie wschodniej). Przez co wydłuży się jej żywotność ze stu do nawet dwustu lat.

O moście zachodnim w Toruniu mówi się od wielu lat. Do tej pory miasto planowało, że inwestycja będzie realizowana pomiędzy 2020 a 2030 r. Teraz już wiadomo, że wystartuje przed 2020 r. Według niedawnych szacunków budowa mostu miałaby kosztować ok. 285 mln zł. Bez wsparcia z zewnątrz Toruń nie byłby w stanie udźwignąć takiej inwestycji.

 

[AKTUALIZACJA, 1 kwietnia, godz. 21.28]

Most zachodni na razie oczywiście jest w sferze marzeń i raczej odległych planów. A powyższy tekst to oczywiście żart primaaprilisowy :)

(POG)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

MackMack

13 2

Dobra, dobra, dziś 1kwietnia, prima aprilis ;) 11:15, 01.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SceptykSceptyk

5 1

Ciężko powiedzieć - dziś niby żart a jutro okaże sie, ze to prawda - bedzie super lotnisko, hiper dworzec, dzisiejsza "góra"jest nieprzewidywalna ???? 12:14, 01.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Prima aprilisPrima aprilis

4 2

Zadziwiające jest to, że w nieprawdziwym artykule jest tak mało błędów (językowych rzecz jasna), a na co dzień po prostu rażą po oczach :P 13:17, 01.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jakjak

2 3

Sorry, ale żeby sobie jaja robić to trzeba mieć odrobinę więcej polotu niż autor tego gniota. 13:42, 01.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mostmost

3 3

Kwota 285 mln zł jak na przeprawę i w tym miejscu, to zbyt mała ( o podgrzewaniu jego nawierzchni to oczywista bajka). Wiem, że chodzi po głowach most w tej okolicy, ale jego wartość może być zbliżona do tego im gen. Zo( może pomniejszona o trasy dojazdowe). Tak więc na 100% prima aprilis.
p.s.
a dziennikarz słabiutki, skoro za 285 mln most, mógłby się wysilić.
ale ci od Michnika tak mają-niedouki. 17:59, 01.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hecerhecer

2 0

Przewidziałem to:
http://www.nowomostowa.torun.pl/2016/09/autostrada-bit-2.html
...prezydent już tam buduje tramwaj, brakuje tylko pendolino i lotniska. 21:01, 01.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hecerhecer

3 0

Przewidziałem to:
http://www.nowomostowa.torun.pl/2016/09/autostrada-bit-2.html
...prezydent już tam buduje tramwaj, brakuje tylko pendolino i lotniska. 21:01, 01.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%