Zamknij
REKLAMA

Kości pojadą pod Ełk, a na miejscu obozu jednak powstanie osiedle mieszkaniowe - magistrat i inwestor bronią inwestycji

18.00, 14.02.2017 Adrian Aleksandrowicz
Skomentuj Magistrat nie wycofuje się ze swoich planów, fot. depositphotos, urząd miasta Torunia
REKLAMA

Osiedle mieszkaniowe na toruńskich Glinkach powstanie. Miasto, inwestor oraz Fundacja "Pamięć" bronią inwestycji, która została zaplanowana na terenie dawnego obozu jenieckiego. Co ze szczątkami wydobytymi z ziemi, na której wkrótce powstaną domy mieszkalne?

Chociaż przedstawiciele środowiska naukowego bili na alarm, kiedy okazało się, że na terenie, gdzie ma powstać nowe osiedle mieszkaniowe, znaleziono ludzkie szczątki z czasów, kiedy funkcjonował tam obóz jeniecki, to magistrat nie zamierza wycofywać się ze swoich planów. Cała niemerytoryczna dyskusja to - zdaniem władz Torunia - efekt zbyt wielu zbędnych emocji.

- Tu chodzi o ludzkie losy i historię narodów, dlatego przez kilka tygodni gromadziliśmy wszystkie niezbędne dokumenty. Ekshumacje są w trakcie. W tak ważnym temacie nie ma miejsce na emocje - przyznaje  prezydent Torunia Michał Zaleski.

Teren po dawnym obozie jenieckim, w którym osadzeni byli niemieccy żołnierze, wykorzystywany pod inwestycje był już od lat 90. XX w.

- Poprzednie edycje miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zakładały, że będzie to teren inwestycyjny. Od wielu lat tereny te były wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Każdorazowo konsultowano to m.in. z wojewodą kujawsko-pomorskim i wojewódzkim konserwatorem zabytków - tłumaczy Anna Stasiak, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu. - Projekt opiniowany był trzykrotnie i żadna z instytucji nie miała żadnych uwag i wątpliwości związanych z tym, że to teren dawnego obozu.

Okazuje się, że jedynie mała część osiedla wybudowana zostanie na terenie, w którym znaleziono szczątki.

Mapa przygotowana dla urzędu miasta

- Powierzchnia mogił to zaledwie 0,35 proc. całego terenu - zaznacza Beata Żółtowska, prezes Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które buduje osiedle na Glinkach. - Kiedy znaleźliśmy ludzkie szczątki, od razu poinformowaliśmy o tym odpowiednie organy. We wrześniu archeolodzy na polecenie IPN-u badali ten teren. Stwierdzili, że są to szczątki niemieckich żołnierzy. Nie znajdują się one jednak na terenie TTBS-u.

Jak przyznają eksperci, gdyby nie inwestycja, to mogiła nie zostałaby odkryta.

- 21 listopada przystąpiliśmy do prac. Od razu zauważyliśmy, że nie jest to typowy grobowiec, bo na bardzo małym terenie, pochowano wiele ciał. To pozwala nam wykluczyć, że ci ludzie zginęli poprzez egzekucję - wyjaśnia Maciej Milaj z fundacji "Pamięć". - Do dzisiaj nie odnaleźliśmy jednej z mogił. Prawdopodobnie znajduje się ona na terenie firmy IBF.

Kiedy rozpoczęto ekshumacje, wielokrotnie padało pytanie o to, co stanie się ze szczątkami wydobytymi z ziemi na toruńskich Glinkach? Władze fundacji zapewniają, że spoczną one w godnym miejscu.

- W Polsce podczas drugiej wojny światowej poległo ponad 500 tys. żołnierzy niemieckich. W tej chwili w całej Polsce działa 13 cmentarzy, na których składane są ich szczątki. Te, które wydobyliśmy w Toruniu, trafią pod Ełk. Te obiekty to godne miejsca spoczynku - przekonuje Iza Gruszka, prezes fundacji "Pamięć".

Obszar obozu jest zagospodarowany od wielu lat. Miasto zapewnia, że w odpowiednim miejscu zamontowana zostanie tablica informująca o tym, że w latach 50. XX w. funkcjonował tam obóz jeniecki.

- Zwrócę się także z prośbą do proboszcza pobliskiej parafii, aby w kościele znalazła się tablica upamiętniająca wszystkich, którzy zginęli na Glinkach - dodaje Zaleski.

(Adrian Aleksandrowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

AlAl

6 5

Rozsądna decyzja. 18:44, 14.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BilBil

7 6

Pewnie prezydencie buduj. Dodatkowo moze jakiś mały park rozrywki jeszcze co by smutkiem na tym terenie nie wiało za bardzo 20:28, 14.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ongiśongiś

6 7

powodzenia dla mieszkańców , którzy zamieszkają w blokach a pod piwnicami będą mieli ludzkie kości (wszystkich nie wykopią raczej)...
Niech Was duchy nocą nachodzą :) 08:55, 15.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hecerhecer

7 1

Chore. Przecież z tej mapki dość jasno wynika TTBS buduje się na terenie obozu w sąsiedztwie mogił. Napis TTBS jest obok mogił. Procentami to można wszystko udowodnić: jeden ar to 1% hektara, a to naprawdę wielki dół.... Tereny przemysłowe były odsunięte od mogił. Poza tym chyba jest różnica miedzy terenami przemysłowymi na składy itd a osiedlem. Trzeba być ciężkim idiotą aby projektować osiedle za tymi terenami przemysłowo usługowymi na granicy miasta. Po co tam pakować miliony z budżety miasta? Jakie warunki życia, mieszkania, wychowywania dzieci dla mieszkańców Torunia chcecie tam stworzyć, panie prezydencie i państwo radni? Powiem wprost: trzeba naprawdę być idiotą żeby tam budować osiedle. Jesteście bez serca, bez rozumu, macie ludzi w d. Gardzicie mieszkańcami miasta. Ta budowa osiedla moim zdaniem pokazuje co Panstwo myślicie o mieszkańcach. 10:31, 15.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

społecznikspołecznik

1 0

natomiast ja uwazam, ze powinniście poruszyć temat obozu jenieckiego na Glinkach - nie wszyscy wiedza, co tam się tak naprawde wydarzyło! redakcjo! biję na alarm! napiszcie o tym
08:32, 16.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%