Zamknij

W środku nocy pryskają chodniki i parkingi. Czy to bezpieczne?

18:00, 27.05.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos

W Toruniu ruszyły wieczorne opryski. Czy są bezpieczne? MPO tłumaczy, dlaczego są konieczne.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu rozpoczęło kolejny etap wiosennego porządkowania miasta. Po mechanicznym i ręcznym oczyszczaniu ulic, chodników i parkingów, przyszedł czas na opryski chwastobójcze. Jak podkreśla spółka, działania te są prowadzone z zachowaniem rygorystycznych zasad bezpieczeństwa i zgodnie z przepisami.

- Każdego roku przeprowadzanie niezbędnych oprysków odbywa się z użyciem środka posiadającego wymagane zezwolenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa wskazanych przez producenta, zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa i tylko w określonych warunkach pogodowych: w okresie bezwietrznym i bezdeszczowym. Każdorazowy oprysk planowany jest więc z uwzględnieniem bieżących warunków atmosferycznych.

- mówi Joanna Pepłowska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu 

Opryski są przeprowadzane dopiero po upływie około dwóch tygodni od zakończenia mechanicznego i ręcznego sprzątania ulic. W tym czasie chwasty zdążą lekko odrosnąć, ale nie wchodzą jeszcze w fazę kwitnienia, co zwiększa skuteczność środka chwastobójczego i jednocześnie ogranicza jego wpływ na środowisko.

Opryski tylko wieczorem i nocą

MPO podkreśla, że opryski są realizowane wyłącznie w godzinach wieczornych i nocnych, aby ograniczyć kontakt ludzi i zwierząt z używanym środkiem. Jeśli temperatura spada poniżej 5°C, co oznacza brak aktywności pszczół i innych zapylaczy, opryski mogą być prowadzone nawet do godziny 8 rano.

Środek stosowany przez MPO nie zawiera substancji owadobójczych. Co więcej, chwasty opryskiwane w tym czasie nie są roślinami miododajnymi, a więc nie stanowią źródła pożywienia dla zapylaczy.

Działania na rzecz ochrony przyrody

Choć MPO zajmuje się przede wszystkim oczyszczaniem miasta i gospodarowaniem odpadami, spółka podejmuje również działania proekologiczne. Przykładem jest współpraca z Fundacją Leśna Droga, która działa na rzecz ochrony owadów zapylających. W ramach wspólnych projektów prowadzone są warsztaty edukacyjne w Leśnictwie Gutowo, podczas których dzieci i dorośli uczą się, jak wspierać pszczoły, budować dla nich barcie i tworzyć bezpieczne warunki do życia.

(W.P)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%